Sıkma köftesi nasıl yapılır?

sikma-koftesiSıkma köftesi, bulgur ile yapılan Malatya yöresine ait bir yemek türüdür. Yapılışı oldukça kolay ve lezzetli olan sıkma köftesi, Malatya’lı kadınların sürekli yaptığı bir yemektir. Adana yöresi, Elazığ yöresi ve Diyarbakır’da da yapılan bu köftenin lezzeti tartışılamaz.

Öncelikle, köfte için gerekli malzemeler şunlardır.

2 su bardağı köftelik bulgur ve ya yarma (iri bir şekilde öğütülmüş buğday türüdür)
5 tepeleme yemek kaşığı un
1.5 su bardağı su sıcak su
1.5 tatlı kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı pul biber
kaşığın ucuyla kimyon

Not: şayet köftelik bulgur yerine, yarma kullandıysanız; un kullanmamız gerekmektedir.

Bir kabın içerisine 2 su bardağı bulgur konularak, üzerine 1,5 su bardağı sıcak su eklenir. Bulgurun şişmesi (yumuşaması) için 20 dakika beklendikten sonra üzerine, 1,5 tatlı kaşığı tuz, 1 çay kaşığı kara biber, 1 çay kaşığı pul biber ve çay kaşının ucuyla kimyon atılır. 5 tepeleme yemek kaşığı bulgurun üzerine eklendikten sonra, yoğurumla işlemine geçilir. Kulak memesi kıvamına gelene kadar yoğurumla işlemi devam edilir. Şayet, hamurunuzda toparlanmıyor ve çatlamalar oluyorsa bir miktar daha su ekleyip yoğurmaya devam edebilirsiniz. Hamurunuz istenilen kıvama geldiyse, misket büyüklüğünde parçalar kopartarak bölmeniz gerekmektedir.  Daha sonra misket büyüklüğünde kopardığınız hamur parçalarını, avuç içinizde yuvalayarak misket şekline gelmesini sağlayabilirsiniz. Bir tencere içerisine 6 su bardağı su ilave ederek suyun kaynamasını bekleyiniz. Su kaynadıktan sonra, misket şeklinde hazırladığımız köfteleri, suyun içerisine atarak haşlanmasını bekleyiniz. Haşlanan köfteleri sos ile karıştırarak hazır hale getirmiş olursunuz

Sosu için gerekli malzemeler şunlardır;

2 adet kuru soğan

4 adet sivribiber

3  adet domates

1 çay bardağı sıvıyağ

1 çay kaşığı tuz

1/2 çay kaşığı karabiber

1/2 çay kaşığı kırmızıbiber

1 tatlı kaşığı nane

2 adet soğan, 4 adet sivri biber, 3 adet domates ince ince doğranır. Bir tavaya 1 çaydağı yağ konularak ısınması beklenir  ısındıktan sonra ilk önce soğanlar pembeleşinceye kadar kavrulur. Ardından sivri biber konularak kavrulduktan sonra doğramış olduğumuz domatesler eklenerek birkaç dakika kısık ateşte kavurup karıştırdıktan sonra üzerine 1 çay kaşığı tuz yarım çay kaşığı kara biber, yarım çay kaşığı kırmızı biber, 1 tatlı kaşığı nane eklenerek karıştırılır.

Pişirdiğimiz köftelerin üzerine sos ilave edilerek servis edilir.
 

Bir Cevap Yazın