Kalıcı dövme nasıl silinir?

kalıcı-dövme-nasıl-silinirSon dönemlerde insanlar dövme yaptırmaya daha çok ilgi gösteriyorlar. İnsanlar kendi kişilik özelliklerini yansıtan dövmeler yaptırıyorlar ya da hayat felsefelerini yansıtan dövmeleri seçiyorlar.

Vücudunuza istediğiniz bir yazıyı ya da şekli dövme olarak uygulayabilirsiniz. Ancak insanoğlunun sıkılgan bir yapısı olduğu için bazen yapılan bu dövmelerden rahatsız olunabiliyor. Kalıcı bir dövme yaptırıp sonra bu dövmeden kurtulmak isteyen çok insan oluyor. Akla ilk gelen de acaba yaptırdığım kalıcı dövme silinebilir mi sorusu oluyor.

Kalıcı dövmeyi sildirmek pek sağlıklı olmasa da bazı yöntemlerle sildirmek mümkün oluyor. İki yöntem uygulanmaktadır. Bunlardan biri dermabrazyon yöntemi ile kalıcı dövme silme işlemidir. Bu yöntemle zımpara kâğıdı gibi dövmenin bulunduğu yeri soyarak dövme vücuttan silinir. Bu yöntem pek sağlıklı değildir. Yan etkileri olabileceği gibi bazı durumlarda başarılı olunamayabiliyor. Bu sebepten dolayı kalıcı dövme sildirme işlemi yapmadan önce uzman bir doktorla görüşülmesi sizin sağlığınız için çok önemlidir.

Diğer ve en çok tercih edilen yöntem ise lazerle yapılan dövme sildirme işlemidir. Dövmenin yapıldığı bölgenin lazer ile tabaka tabaka deride bulunan boyanın soyulması ile gerçekleşir. Boyar maddenin melenin denilen pigmentin parçalanarak lazer ışınları ile deriden atarak gerçekleştirilir.

Lazer ile kalıcı dövme silme işleminin süresini birkaç faktör etkiler. Dövmenin boyutu ve rengi doğru orantılı olarak silme işlemini uzatır. Boyutlarına göre bu işlem on dakika ile bir buçuk saat arasında değişebilir.

El üzerinde, dekolte bölgelerinde veya omuz bölgelerindeki küçük dövmelerin silme işlemi, ortalama on beş dakika içerisinde gerçekleştirilir. Boyuta göre özellikle sırt bölgelerdeki dövmeler daha büyük olduğu için silme işlemi bir ila bir buçuk saat sürmektedir.

Kalıcı dövme silme işlemi acı verici olduğu için silinecek dövmenin bulunduğu yerin anestetik maddelerle uyuşturulması gerekmektedir. Aksi halde sildiren kişi çok acı duyabilir. Uyuşturma süresi de tahmini on beş dakika ile yarım saat arasında sürmektedir. Uyuşturma süresini de katarsak küçük bir dövmenin silinmesi en az yarım saat sürmektedir.

Kalıcı dövme sildirme işlemi hem zahmetli hem de pahalı bir yöntemdir. Her şeyden önce deri sağlığınız bozulabilir. Dövmenin silindiği yerde geçmeyen kızarıklıklar olabilir. Dövme sildirme işlemini çok iyi bir uzman ile yapmalısınız aksi halde deri kanserine bile yol açabilir.

Kalıcı dövme yaptırmadan önce çok iyi düşünün ve iyi karar verin. Yapacağınız dövme ömür boyu sizinle beraber olacaktır. Bir heves ile ani kararlar vererek dövme yaptırmayın. Pişman olma ihtimaliniz çok yüksek olur. Böyle pişmanlıklarda silme işlemi akla gelir ancak bu işlem pahalı olmasından ziyade cildinize kalıcı zararlar verebilir.

Bir Cevap Yazın