Çamaşır makinesi nedir?

camasir-makinesi-tarihiTeknolojinin gelişmesiyle birlikte, önceki yıllarda çektiğimiz zorluklar yerini teknolojik icatlara bıraktı.

İnsanların kıyafetleri onları gösteren en önemli eşyalarıdır. Kirli ya da kokan bir kıyafet insanlardan önce bizleri de rahatsız edecektir. Bu yüzden çamaşırlarımızı yıkarız. Önceki yıllarda, dere kenarlarında tokaçla vurularak yıkanır ya da evimizde leğenlerde elimizde yıkarken yerini çamaşır makinelerini aldı.

1908’de Alva John Fisher tarafından icat edilen çamaşır makineleri günümüzde evimizde olmazsa olmaz beyaz eşyalarımızdandır. Adından da anlaşılacağı üzere çamaşırlarımızı yıkamaya yarayan alettir. Elde yıkarken çok fazla su ve deterjan harcadığımız için, çamaşır makineleri daha ekonomiktir. Çamaşırlarımızın güzel kokması ve yumuşak olması için yumuşatıcı koyarız. Kireç sökücüler de, sudan dolayı makinemizin kireçlenmemesine yardımcı olur.

Çamaşır makineleri ilk başlarda, yatay bir tambur içerisine, su ve çamaşırın konulup hızla döndürülmesiyle yıkanırdı. Günümüzde ise yerini bir çok özelliklere donatılmış, akıllı çamaşır makinelerine bıraktı. Eski çamaşır makinelerinde, suyun ısısını ayarlamamız gerekirken şimdiki makinelerde ise, otomatik olarak makinenin kendisi ayarlıyor. Çamaşırlarımızı makinemizde gönül rahatlılığı ile yıkayabiliyoruz. Aklımıza acaba çamaşırlarımız küçülür mü sorusu gelmeden yıkamamız mümkün. Çamaşır makinelerinde sadece Yıkama durulama ve sıkma işlemi yağılmaz. Soğuk havalarda çamaşırlarımızı kurutmak birkaç günümüzü alır. Fakat çamaşır makinelerinde bulunan kurutma özelliği sayesinde, çamaşırlarımız makineden kuru bir şekilde çıkarmak mümkündür. Çamaşır makineleri teknolojinin en büyük nimetlerindendir.  Günümüzde çamaşır makineleri oldukça rahatlık sağlamıştır.

Bir Cevap Yazın