Sihirbazlık nasıl yapılır?

Çoğu insanın küçük yaşlardan itibaren hayranlıkla izlediği sihirbazlar, yetişkin insanların dahi ilgisini çekebilmektedir. Günümüzde sihirbazlığın geldiği nokta, son derece karmaşık ve akıl dolu numaralar ile her yaştan insanı şaşırtmak üzerinedir. Sihirbazlık nasıl yapılır sorusu birçok insanın cevabını aradığı ve sihirbazlık numaralarının sırlarını çözmeye çalıştığı bir konudur. Usta sihirbazların neredeyse tamamı herhangi bir akademi ya da okula gitmeden bu mesleği, usta çırak ilişkisi ile öğrenmiştir.

Sihirbazlık için her şeyden önce gerekli olan özellikler; zeka, insan ilişkileri ve azimdir. Sihirbazlıklar yaptıkları işin bir sanat olduğunu söylemektedir. Sihirbazlığın bir sanat olduğu söylenemese de, sihirbazların yaptıkları numaralar üzerinde aylarca çalıştıkları ve bu nedenle sihirbazlığın büyük oranda azim gerektirdiğini söylemek doğru olacaktır. İnsanlar için basit olarak algılanan bir bozuk para kaybetme numarası için gereken el çabukluğu için aylarca çalışılması dahi gerekebilir. Bu nedenle sihirbazlık öncelikle düzenli tekrara ve bu tekrarları sıkılmadan yapabilecek bir azmin olmasına bağlıdır.

harry houdini
Harry Houdini (1874-1926)

Sihirbazlık için gerekli olan vasıflardan bir diğeri de zekadır. Sihirbaz ustasının yaptığı tüm numaraları öğrense bile eğer kendisi yeni bir numara geliştiremiyorsa, sadece var olan numaralı tekrar etmiş olur. Yeni bir sihirbazlık numarası bulmak ise uzun süre düşünmeyi ve gösteri esnasında tüm insanları aldata bilecek zeka kıvraklığını gerektirir. En büyük sihirbaz ya da sihirbazların efendisi gibi lakaplar ile anılan büyük usta “Harry Houdini” tarafından gerçekleştirilen bazı gösterilerin, günümüzde hala kesin bir açıklaması yoktur. Bu nedenle sihirbazlık; numaranın yapıldığı anda tüm gözlerin üzerindeyken dahi, sihirbazın herkesi aldatabilecek zekaya sahip olmasını gerektirir.

Sihirbazlığın en önemli gereksinimlerinden birisi de insan ilişkilerinin kuvvetli olmasıdır. Sihirbazlık, seyirciler için yapılan bir gösteridir ve insan odaklı numaralar yapıldığından sihirbazın da ilişkilerinin kuvvetli olması gerekir. Pek çok numarada sihirbaz insan ilişkilerini kullanarak çok zeki bir şekilde tüm izleyicilerin dikkatini bir noktaya toplarken, gösterinin asıl numarasını saniyeler içerisinde gerçekleştirmektedir. Bu neden bir başka anlatımla sihirbazlık; sihirbazın istediği herhangi bir şeyin, karşısındaki insan tarafından kendisinin istenildiğini düşünmesini sağlamaktır. Böylece izleyici sihirbazın istediği şekilde düşündüğünden, numaranın nasıl yapıldığını da asla anlayamaz. Sihirbazlık gösterilerinde seyircilere uygulanan “gördüğünüz gibi içi boş, bakın yok oldu” gibi telkinler, gerçekte izleyicinin istenilen duruma inanmasını sağlamak içindir.

Bir Cevap Yazın