Sihirbazlar bir insanı nasıl ikiye böler?

xin_1621004210940250190315En ilgi çekici mesleklerden biri olan illüzyonizm yani sihirbazlık son yıllarda o kadar çok gelişti ki büyük bütçeli pek çok sahne şovu hazırlanmakta ve milyonlarca insan bu şovların etkisinden günlerce kurtulamamaktadır. Teknolojik gelişmeler sayesinde gün geçtikçe fonksiyonelliği artan özel aletler kullanan ve akıl almaz birçok gösteriye imza atabilen sihirbazların hazırladıkları şovlarla, işin sırrına varılmasını iyice zorlaştırdıkları kesin.

Hepimiz “Ama bu nasıl olabilir?” diye hayret etsek de o muhteşem numaraların arkasında çok basit ve çok kolay bir mantık yattığını da biliyoruz. Hem hayranlıkla izliyor hem de nasıl yaptıklarını anlamaya çalışıyoruz; ama nafile. Her şey o kadar hızlı ve profesyonelce uygulanıyor ki bizlere sadece kocaman bir hayret duygusuyla mest olmak ve elimizden geldiğince alkışlamak düşüyor.

En çok da bir insanı nasıl ikiye bölebildiklerini merak ediyoruz öyle değil mi? İnanılmaz ama gerçek değil tabii ki. Hiç kimsenin bir insanı ikiye bölüp sonra tekrar birleştirmesi söz konusu olamayacağına göre marifetin büyüklüğü tartışılmazdır. Peki ama nasıl? Gelelim işin sırrına.

En başta sihirbazlık teknolojisinin çok geliştiğini belirtmiştik. Bu nedenle insanı ikiye bölme şovunu sunmak için eski yıllarda kullanılan teknik ile son yıllarda kullanılan teknik arasında dağlar kadar fark vardır.

Çok eski yıllarda bu şov için iki kız kullanılırmış. Aynı kutunun içinde iki kız bulunur, birinin baş tarafına diğerinin ayakları gelirmiş. Böylece kafası başka yerde, ayakları başka yerde duran tek kız değil, kızlardan birinin başı, diğerinin ayakları gösterilirmiş izleyiciye. Teknoloji gelişip uzaktan kumandalar devreye girince bu teknik bırakılmış ve aynı şov tek kızla sergilenmeye başlanmıştır.

Tek kızın vücudunu kullanan bu teknikte kızın ayakları kendi ayakları değil manken ayaklarıdır ve uzaktan kumanda ile hareket ettirilebilmektedir. Bu şovda en merak edilen konulardan biri de kızın incecik bir kutuya nasıl sığdığıdır. Sihirbazlar bunun için de blackout denilen bir sistem kullanıyorlar. Sihirbazların kullandıkları aletlerde genelde gözü yanıltan renkler kullanılıp ortaya beyaz şeritler atılıyor ve bu şekilde normalde 15 cm’lik olan bir kısım sanki 3-4 cm imiş gibi gösterilebiliyor.

Anlayacağınız bizi fena halde yanıltıyor ve insanı değil aklımızı ikiye bölüyorlar.

Bir Cevap Yazın