Panpa ne demektir?

emo-kizPanpa, İngilizcede duygusal anlamına gelen “emotional” kelimesinin kısaltması olan emo dilinde kanka anlamına gelmektedir. Yani çok yakın arkadaş demektir. Hiçbir akademik disiplin tarafından tanımlanmamış, kullanılmayan, TDK’da karşılığı olmayan, Latincede de karşılığı bulunmayan bir garip kelimedir. Emolar arasında ise oldukça popülerdir.

Genellikle yüzlerine düşürdükleri uzun saçları ile dikkat çeken, piercing takan, dövme yaptıran, siyah rengi çok kullanan ve bol kıyafetler tercih edip düşük bel pantolonlar, Converse ayakkabılar giyen, siyah ojeler süren emolar en çok vampir filmlerini sever, punk ve rock müzik dinlerler. İsyancı bir tutum takınarak kalabalıklar arasından hem farklı görünüşleriyle hem de tavırlarıyla sıyrılmak için özel çaba sarf ederler. Genelde içinde fırtınalar kopan, duygusal boşlukları yüzünden huzursuz, kendi içinde kaybolmuş gençlerin benimsediği bir haldir diyebiliriz emoculuk.

Emoların görünüşleri, davranışları gibi kullandıkları dil de anlaşılmazdır. Konuştukları dilin Türkçe’yle ilgisi bayağa zayıftır. Panpa, anlamı pek çokları  tarafından bilinmeyen tuhaf sözcüklerle süslü emo dilinin yıldızlı kelimelerinden biridir.

Bir Cevap Yazın