Sigara kısırlık yapar mı?

sigaraGünümüzde sigaranın ya da tütün mamullerinin sağlık açısından pek çok zararı olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Özellikle akciğer hastalıkları, kalp ve damar hastalıklarında büyük zararları bulunmaktadır. Hamilelik dönemindeki kadınlara bile sigara zarar verici etkileri yüzünden, anne adaylarına tavsiye edilmez. Sigara içilen ortamlara girmeleri bile uygun görülmez. Sigara içilmesi hem gebe kalmayı, hem de gebeliğin devam ettirilmesindeki olumsuzluklarıyla tercih edilmemektedir.

Sigara içmenin kadınlardaki üremeye etkileri nelerdir?

Bu konu hakkında yapılan bilimsel araştırmalar, sigara içme alışkanlığının doğurganlık üzerinde olan olumsuz etkilerini destekleyen sonuçlar vermiştir. Bu alışkanlığı sahip olan kişilerde kısırlık daha yaygın görülmektedir. Sigara kullanan kişilerle, içmeyenler kıyaslandığında hamile kalabilmeleri için daha fazla süreye ihtiyaç duydukları görülmüştür. Çiftlerde her ikisinde aktif içicilik zararları olduğu görülmüştür. Pasif içicilik hali bile, aktif içicilik kadar zarar vericidir. Yapılan araştırmalarda sigara içen kadınların yumurtalıklarının zarar gördüğü belirlenmiştir. Sigara kullanım miktarına göre, yumurtalıklarda zarar meydana gelir. Sigara içilmesi, yumurta hücresi ve üreme fonksiyonlarının kaybedilmesinde etkili olup, kadında menopoz dönemini 1-2 yıl daha erken zamana çeker.

Sigara içeriğinde bulunan maddelerle yumurtalıklardaki hücrelerin östrojen yapma yeteneğine etki etmekte ve kadında yumurta hücrelerinin genetik anomalilere daha yatkın bir hale gelmesine sebep olmaktadır.

Bunun yanında sigara gebelikte düşük riski oranını arttırmakta ve kadında olası dış gebelik riskinin artmasında etkili olduğu hakkında çalışmalarda yapılmaktadır.

Gebelikte sigara içmeye devam eden anne adaylarında düşük kiloda bebek doğurma ya da prematüre yani zamanından erken doğan bebeklere sahip olma olasılığı daha yüksektir. Ani bebek ölümlerinin sigara içen kadınlarda daha yaygın görüldüğü belirlenmiştir.

Sigaranın yardımcı üreme yöntemlerinde olan etkileri nelerdir?

Sigara alışkanlığı olan kişilere uygulanan, yardımcı üreme yöntemi olan tüp bebek tedavisi sırasında, içmeyenlere göre iki kat fazla çaba sarf edilir. Bu konudaki çalışmalarda, kadınların sigara içmesi durumunda yumurtalıkların uyarılması için kullanılan ilaçlarda, daha yüksek dozda gonadotropine gereksinim olduğu tespit edilmiştir. Bu kadınların östrojen seviyeleri, içmeyen kadınlara göre daha düşük olur. Kadınlarda elde edilen yumurta hücresi sayısı daha azdır ve döngüler de azalır. Tedavi sırasında elde edilen gebeliklerde düşük oranı daha yüksektir. Özellikle yaşı ilerleyen kadınlarda, sigaranın zararlı etkileri daha yüksek orandadır. Yardımcı üreme tekniklerinin kullanılması bile, sigara içen kişilerin arzu ettikleri bebeğe kavuşmasına yardımcı olamayacak duruma gelebilir.

Sigara içmenin erkeklerin üreme yeteneğine etkisi           

Sigara içme alışkanlığı olan erkeklerin sperm sayısı ve sperm hareketliliği düşüş gösterir. Spermlerin şekli ve fonksiyonlarında anormallikler olur. Sigara içme alışkanlığının erkekler üzerinde doğurganlıkta olan etkisinin belirlenmesi oldukça güçtür. Bu konudaki çalışmalar henüz kesinlik kazanmasa da, kadınlar açısından pasif içicilikte bile olumsuz etkileri tespit edilmiş olan sigara, erkekler üzerinde de doğurganlıkta olumsuz etkilere neden olabilir. Bu yüzden sigara içmek, erkeklerin doğurganlığı üzerinde bir risk faktörü olarak görülür.

Sigara ve kısırlık ilişkisi

Tüp bebek tedavisinde bile çiftlerin birlikte sigarayı en az iki ay öncesinden bırakması, tedavinin başarılı olması için oldukça önemlidir. Bu tedavide sırasında gebelik şansını arttıracak önemli bir etkendir. Sigara kullanımı çok uzun zamandır sürüyorsa, gebelik şansını fark edilecek düzeyde azaltır. Bu olumsuzluğu geriye çevirmek kişilerin kendi elindedir.

Bu konudaki bilimsel çalışmalara göre; sigara alışkanlığı güçlü bir şekilde kişilerin kısırlığına katkı sağlar. Daha önce yaşanmış düşük ve kısırlık sorunu olan çiftlerde, hem kadının, hem erkeğin sigarayı bırakması olumlu etkiler yapacaktır. Sigara içmemek hem doğurganlığı doğal yollarla sağlayacak, hem de kısırlık tedavisi sırasında yardımcı olacaktır. Uygulanan tedavilerin başarı oranını arttıran önemli bir unsur olarak görülecektir.

Bir Cevap Yazın