Side ve gezilecek yerleri nelerdir?

sideSide, Antalya ilinin Manavgat ilçesine bağlı olan, tarihi Hititlere kadar giden bir turizm cennetidir. Tarihte Pamfilya bölgesinin doğal limanı olan Side antik kenti, Kleopatra’nın Antonius ile buluşup, gün batımını seyrettiği bir bölge olarak bilinmektedir. Side‘nin kelime anlamı nardır. Roma zamanında Akdeniz’in en büyük köle pazarı olarak ünlenen,  uzun yıllar yıkımlara, istilalara ve depremlere sahne olan Side, Giritli göçmenler tarafından yeniden yaratılmıştır. Side karadan ve denizden surlarla çevrilmiş, denize doğru uzanmış bir burun üzerine kurulmuştur. Side antik kentinden günümüze kadar gelmiş olan pek çok antik eser vardır. Antik kent kazılarında ele geçirilmiş olan, 3 adet Side dilinde olan yazıt, Side müzesinde sergilenmektedir.

Side Akdeniz ikliminin hâkim olduğu, yazların sıcak geçtiği, kışların ılık ve yağışlı geçtiği bir bölgedir. Side’de turizmin gelişmesi, halkın kendine özgü mimariye sahip olan evlerini pansiyon olarak kullanmasıyla atılmıştır. Günümüzde Side’de turistik tesislerin en güzel örneklerini görebiliriz.

Side halkının dokumuş olduğu el halıları ile ünlenmiştir. El halısı buradan alabileceğiniz güzel bir hediyelik olabilir. Alışveriş tutkunları, deri ceketler, çantalar, el yapımı değişik heykelcikler, cam ürünlerini Side hatırası olarak alabilir. Turgut reis caddesini boydan boya dolaşıp, hediyelik eşya satan dükkânlardan uygun hediyeler almak, Side’de geçirilecek tatilinin vazgeçilmezleri arasındadır.

Side’ye gidenlerin yapabilecekleri aktiviteler, günü birlik tekne turlarına katılmak ve hayran kalacakları bu doğal güzelliklere şahit olmaktır. Doğaseverler her zaman düzenlenen jeep safari turlarına da katılarak, Toroslar ve Side’nin keşfedilmesine yardımcı olabilirler.

SİDE ANTİK TİYATROSU: Sütunlu kemerlerin üzerine inşa edilen, günümüzde ayakta kalabilen antik tiyatronun görülmesi gerekir. Tarihte gladyatör yarışlarında, hayvanların mücadelesinde arena olarak kullanılan, bir dönem açık hava kilisesi olarak hizmet veren tiyatronun yaklaşık olarak 15.000 kişilik kapasitesi vardır. Tiyatronun girişinde, tiyatronun tanrısı olan Diansos’un tapınağı bulunur.

MANAVGAT ŞELALESİ: Heybetli görüntüsünün çevresinde bulunan çay bahçeleri, restoranları dinlenme olanağı sunan, doğanın görünümüyle baş başa kalınabilecek bir doğa harikasıdır. Arzu edenler nehir boyunca tekne turu yapabilir.

KÖPRÜLÜ KANYON: Burası rafting sevenlerin uğrak yeridir. Gün içinde Side’den kalkan otobüsler sizi buraya götürebilir. İsteyenler Köprüçay ırmağı kıyısında olan bungalov evlerde, pansiyon ve ağaç evlerde konaklama yapabilir. Bundan başka jeep safari, doğa yürüyüşü ve kanyon geçişleri gibi aktiviteler yapılabilir.

TİTREYEN GÖL: Burası yaklaşık olarak 3000 dönüm alanın içinde olan bir göldür. Durgun haliyle her görenin şaşırdığı bir görüntüye sahiptir. Balıkçılığa meraklı olanlar, tatlı su balıkları avlayabilirler. Gölün çevresinde bulunan turistik tesisler ve alışveriş merkezleri yörenin görüntüsünü değiştirmektedir. Side ve Manavgat’a yakın olan göl çok sayıda ziyaretçi çekmektedir.

SORGUN ORMANI VE KIYI KUMULLARI: Ülkemizde koruma altına alınan, 1. Derece Doğal Sit alanlarından olan bölge bir doğa harikasıdır. Üstünde her hangi bir yapılaşmanın olmadığı ve doğanın tüm güzelliğini görebileceğiniz bu bakir yerler, oldukça ilgi çekicidir. Kızılçamları, fıstık çamları ve hayvan türleriyle çok zengin bir biyolojik çeşitlilik sunan bir bölgedir.

SİDE MÜZESİ: Side antik kentinde yapılmış olan kazılarda çıkarılan eserlerin sergilendiği bu müzenin görülmesi Side’nin tanınması için önemlidir. Agoranın karşısındaki hamam binasının restore edilmesiyle açılan müzede sergilenen eserler oldukça ilgi çekicidir.

SELGE: Köprüçay yakınlarında bulunan Köprülü Kanyon’dan 14 km daha ileride, eski bir dağ kentidir. Tarihte Lidyalıların, Perslerin, İskender ve Romalıların yönetiminde kalmıştır. Kayalığa oyulan tiyatro, güney tarafında Stadium, Gymnasium, batı kısmında tavandaki kartal motifiyle dikkat çeken İon tapınağı ilgi çeken kalıntılarıdır. Stadium’un güneyinde bulunan çeşme ve agora, kentin kuzeybatı surlarının kuzey tarafındaki Artemis, Zeus anıtları ve Nekropol ilgi çekici tarihi eserlerdir.

Bir Cevap Yazın