Kavun diyeti nasıl yapılır?

kavunKavun diyetini uygulamak isteyen kişiler, bu diyet sırasında sağlıklı beslenmenin yolunu da keşfedecekler. Bu diyeti uygulayanlar hızlı bir şekilde kilo verebilecek. Ancak uzun süreli uygulanmaması gereken diyetlerden biridir. Kurallarına göre yapıldığında, diyetin sonunda 5 kg verebilir. Kavun yaz meyvelerinin içinde oldukça sağlıklı, vitamin ve mineral deposudur. Bu diyete başlamadan önce kavunun faydalarını öğrenmek yararlı olacaktır.

Kavun nasıl tüketilmelidir?

Genellikle taze olarak tüketilen meyvenin kabukları ve çekirdekleri de kullanılır. Çekirdekleri dövülüp kaynatıldığında öksürüğe bile iyi gelen özellikleri vardır. Yanıkların iyileştirilmesinde, ağrıların dindirilmesinde etkili bir meyvedir. Ayıca kavun cilt bakımında oldukça faydası olan bir meyvedir. Cildi nemlendirip, kuru ciltlerin sağlıklı olmasına yarar. Olgunlaşmayan kavunun tüketilmemesi gerekmektedir. Ayrıca mide ülseri ve sindirim sisteminde iltihap olan kişilerin kavunu tüketmemesi tavsiye edilmektedir.

Kavun diyeti menüsü

Kahvaltı: Bu öğünde arzu edildiği miktarda kavun yenilebilir. Yanında 1 bardak şekersiz çay içmek uygundur.

Ara öğün: Sabah kahvaltısı ve öğle yemeği arasında 1 kâse az yağlı ya da diyet yoğurt tüketilebilir.

Öğle yemeği: Bu öğünde 100 gram yağsız tavuk şnitzel ve arzu edildiği miktarda kavun yenilebilir. Yanında 1 bardak şekersiz çay içilmesi uygundur.

Ara öğün: Öğle ve akşam öğünlerinin arasında istenen miktarda kavun yenilebilir.

Akşam yemeği: Bu öğünde 100 gram yağsız tavuk eti ya da 1 porsiyon ızgara veya haşlama olarak pişirilmiş balık tüketilebilir. Bunların yanında arzu edildiği kadar kavun yenilebilir.

Kavun diyeti ne kadar uygulanmalıdır?

Bu diyet sadece 5 gün süreyle yapılması uygun olur. Bu süreden daha uzun süre diyetin uygulanması sakıncalı olabilir. Ayrıca bu diyeti uygulamadan önce kişilerin mutlaka bir doktora danışması önerilmektedir. Diyetle beraber uygun bir egzersiz programının yapılması kilo vermeye yardımcı olur.

Kavun diyetiyle ne kadar kilo verilir?

Bu diyeti kurallarına uygun şekilde yapan kişiler 5 günlük sürede yaklaşık olarak 5 kilo verebilir.

Kavun diyeti yapılırken nelere dikkat edilmelidir?

Diyet yapılırken kavunun yanında yenilen gıdalara dikkat edilmelidir. Sağlıklı beslenme kurallarına dikkat edilmelidir. Diyette içilecek çay gibi içeceklerin mümkünse şekersiz olmasına dikkat edilmesi gerekir. Çünkü kavun içeriğinde yeterince şeker bulunur. Ayrıca diyabet hastası olanlar, mide ve sindirim sisteminde sorun olanların bu diyeti ya doktoruna danışarak uygulaması ya da uygulamaması gerekir. Diyet sırasında tüketilecek olan tavuk ve balık gibi gıdaların yağsız olmasına dikkat etmek gerekir. Tavuk derisiz olmalı ve göğüs kısmının tüketilmesi uygun olur. Bu yiyecekler ızgara ya da haşlama yapılarak tüketilmelidir. Aynı şekilde yenilecek yoğurtta az yağlı olandan yani diyet ürünlerden tercih edilmelidir. Diyet sırasında vücuda su alımı arttırılmalıdır. Her çeşit diyette normalde daha çok miktarda su içilmesi gerekir. Diyeti ne kadar itinayla uygulasanız da, su alımı yetersiz olursa kiloyu veremezsiniz. Bu diyetin 5 günden daha fazla yapılması sakıncalıdır.

Bir Cevap Yazın