Şeker hamuru nasıl yapılır?

Şeker hamurunu pastaların üzerinde şirin şekiller halinde görürüz. Kimi zaman bir oyuncak, çiçek şeklinde kimi zaman basit şekillerde sık sık kullanılıyor. Peki bu süslerin

Şeker-Hamuru

yapımı zor mu? Nasıl yapılır? Ne kadar saklanır? Nasıl şekil verilir? Bu yazımızda bu konulara açıklık getireceğiz.

  •  165 gram glikoz.
  • 60 ml soğuk su.
  • Yarım çay kaşığı katı yağ.
  • 3 tatlı kaşığı jelatin.
  • İnce pudra şekeri ( 900 gram)
  • İsteğe bağlı gliserin ve esanslar.

Soğuk suyu bir kaba alıyoruz. Üzerine toz jelatinimizi ilave ediyoruz. 5 dakika civarı bekliyoruz ( yumuşatmak amacı ile) . Üstüne glikozu , esansları ve gliserini ekliyoruz. Karıştırıyoruz. Pürüzleri ortadan kalkana kadar karıştırıyoruz. Daha büyük başka bir kaba su dolduruyoruz ve kaynatıyoruz. İçinde jelatin olan kabı büyük kabın içine koyuyoruz. Jelatin eriyene kadar bu şekilde bekletiyoruz.

Yoğurma kabımızın içine pudra şekerinin çoğunu döküyoruz. Pudra şekerinin ortasını havuz şeklinde boşluk bırakıyoruz ve suyu boşaltıyoruz. Başlıyoruz yoğurmaya. Kıvama gelince pudra şekerinin kalan az kısmını bir daha döküyoruz ve tekrar yoğuruyoruz. Belli bir süre sonra kıvamına ulaşacaktır.

Katı yağı tavada eritiyoruz. Soğuyunca iyice ellerimize yediriyoruz. Son olarak tüm malzemelerimizi tekrar yoğuruyoruz. 1 gün bekletiyoruz ve artık kullanıma hazır. Pastalarınızı süsleyebilirsiniz.

İsteğe göre çeşitli gıda boyaları kullanılarak hoş şekiller verilebilir. Burası size kalmış. Bazı yerlerde hamurlara şekil vermek için plastik kalıplar bulunuyor. Onları kullanabilirsiniz. Veya yaratıcılığınızı kullanıp daha değişik şekiller düşünebilirsiniz.

Gıda boyasını aktarlarda bulabilirsiniz. Katı ve sıvı olarak iki şekilde satılıyor. Gıda boyasını kullanırken dikkatli olun. Abartmadan azar azar ilave ederseniz rengini tutturabilirsiniz. Elinize bulaşırsa suyla çıkartmanız oldukça zor olacaktır. Zaten su ile birleştikçe renkleniyor. Eldiven takıp kullanmanızı öneririm.

Özel günlerde lezzetli bir pastanın üzerinde kullanıldığında oldukça hoş olacaktır. Sıkı şekilde sardığınızda buzdolabında 30 gün saklayabilirsiniz. Tarifteki malzeme miktarını orantılı artırarak ihtiyaç olduğunda çıkarıp çıkarıp kullanabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın