Mide ülseri nedir, nasıl korunuruz?

Mide ülseri, mide iç yüzeyinin yiyecekleri öğütmek için, mide tarafından salgılanan asit sebebiyle tahriş mide ülseriolmasıyla oluşan yaralardır. İnsandan insana farklılık gösteren midede ki asit miktarı, mideyi koruyan iç tabakayı tahriş eder. Bunun sonucunda, midede mutlaka tedavi edilmesi gereken yaralar oluşur. Ülser tedavisi, özellikle başlangıç aşamasında oldukça kolay olan bir hastalıktır. Midede ki asit fazlalığının oluşumuna, aşırı sinirsel gerginlikler, karaciğerdeki problemler, salgılanan safra miktarının azlığı, mide hassasiyeti, gereğinden fazla çay, kahve, sigara, alkol ve asitli içecek tüketimi, kalp hastalıkları gibi sebepler de neden olur.

Ülser belirtileri arasında, ağıza gelen ekşimsi tat sonucu mide ekşimesi ve mide de hissedilen ağırlık hastalığın başlangıç aşamasında oluğunu gösterir. Başlangıç aşamasında tedavi sürecine başlamayanlarda, yemeklerden bir süre sonra başlayacak olan sırta yayılan mide ağrıları, terleme, baş ağrısı, kusma, kanama gibi belirtiler görülür. Özellikleri geceleri uyandırıcı tarzda ağrı ve bulantı hissedilmesi ülserin ilerlediğini gösterir.

Ülser tedavisi ağrıyı önlemek, oluşan komplikasyonları yok etmek ve ülseri ortadan kaldırmak için yapılır. Hastalığın başlangıç aşamasında yapılacak tedavi evde gerçekleşir, ilerlemiş aşamada ise, tedaviye hastane ortamında devam edilmesinde fayda vardır. Asit azaltıcı ilaçların ve antibiyotiklerin kullanılması gereken tedavi aşamasında sonuç alınamazsa, ameliyat yapılması gerekebilir. Tedavi aşamasında, beslenmeye çok dikkat etmek gerekir. Çay, kahve, kızartma, sucuk, sosis, salam gibi yiyecekler, baharatlar, turşu, çikolata, tuzlu yiyecekler gibi besinler, ülser üzerinde olumsuz etkileri olan zararlı yiyecekler arasındadır.

Ülserin bitkisel tedavi yoluyla destekleyici tedavisinin de yapılması fayda sağlayacaktır. Ülsere iyi gelecek bitkisel tedaviler, uzmanlardan öğrenebileceğimiz bilgilerdir. Ülsere faydalı şifalı bitkilerin başında kudret narı gelmektedir. Papatya, meyan kökü, kantaron, keten tohumu gibi bitkilerle hazırlanan kürler, ülser tedavisi için kullanılabilecek karışımlardır. Ülser, kişiden kişiye farklılık gösterecek tarzda gelişme gösterir. Ülserin başlangıcında alınacak önlemler, size ameliyat olmadan ülserden kurtulmanızı sağlar. Düzenli istirahat, bağırsakların düzenli çalışması için, düzenli sağlıklı beslenme, zararlı beslenme alışkanlıklarının terk edilmesi midenizde ülserin oluşmamasını sağlar. Ayrıca çay, kahve, alkol ve sigaradan uzak durmak hem ülserden korunmanızı, hem de diğer hastalıklardan korunmanızı sağlayacaktır. Sağlıklı günlerin sefasını sürmeniz dileğiyle..

Bir Cevap Yazın