LPG oto gaz sistemi nedir?

Ülkemizde artan benzin fiyatları, araç kullanıcılarının farklı alternatiflere yönelmesine sebeplpg otogaz olmuştur. LPG oto gaz sistemleri de bu alternatifler arasındaki yerini almıştır. Ülkemizdeki kullanımı 1995 yılında belli koşullar sağlanarak, Sanayi Bakanlığı tarafından serbest bırakılsa da, kullanıcıların yeterli olarak bilinçlendirilmemesi sebebiyle, LPG kullanımı ancak son yıllarda artmıştır. Dünyadaki kullanımı daha eskiye dayanan LPG, birçok ülkede yaygın olarak kullanılmaktadır.

LPG kullanımı öncesinde bilmeniz gereken detaylar sizin aydınlanmanıza yardımcı olacaktır. Benzinli sistemlere, alternatif yakıt sistemi olarak kullanılması öngörülen LPG, halk arasında tüp gaz olarak bildiğimiz içeriktir.  Bugüne kadar sadece ısınma, ısıtma, aydınlatma aracı olarak kullanılan LPG, araçlarda enerji kaynağı olarak kullanılması, fiyatı pahalı olan benzine karşı alternatif olmuştur. Renksiz ve kokusuz bir gaz olması sebebiyle, sızıntı durumunda tehlike yaratacağından, rafineri çıkışında özel bir işleme tabi tutularak, kokulandırma yapılmıştır. LPG üretimi doğalgazdan ya da ham petrolün damıtılması yoluyla yapılır. LPG sadece basınç altında depolanarak, kalın çelik tanklarda ve borularda taşınarak, kullanıma hazır hale getirilebilir. Kütlesi havadan daha ağır olduğu için, herhangi bir sızıntı halinde, akışkan su gibi yere akar.

Ülkemizde benzin maliyeti yükseldikçe, LPG ye olan talep bu oranda artış göstermektedir.  Benzin kullanımına göre, % 60 oranında yakıt tasarrufu sağlayan, LPG günümüzde milyonlarca araçta kullanılmaktadır. Montaj ve kalite gereksinimleri eksiksiz şekilde yerine getirilen LPG dönüşüm sistemleri, benzinli araçlardan daha fazla güvenlik içermekte, kullanıcılarına da düşük maliyet sunmaktadır. LPG tankları darbelere karşı, benzin depolarından daha dayanıklı olduğu için, sık yaşanan trafik kazalarında ki, tehlikeyi önlemede daha başarılıdır. Günümüzde enjeksiyonlu lüks araçların dahi, fabrika çıkışlı olarak sıralı LPG oto gaz sistemleri ile donatıldığına şahit oluyoruz. Sıralı sistem LPG oto gaz sistemleri, bu sektörde üretilen LPG oto gaz sistemlerinin en gelişmiş olanı ve en fazla tercih edilenidir. Yeni sistem enjeksiyonlu araçlarda rahatlıkla uygulanan bu sistem, tamamen bilgisayar kontrollü olarak çalışmaktadır. Benzinli sistemlerde olduğu gibi, burada da motor enjektörler yardımıyla çalışır. Orijinal ekipmanlarla, sağlıklı bir işçilik ile kurulan sıralı LPG oto gaz dönüşüm sistemleri, araçlarda oldukça iyi randıman veren, güvenle kullanılan yakıt sistemi olarak bilinir.

Sizler de artan benzin fiyatlarından yakınıyorsanız, Lpg oto gaz dönüşüm sistemlerini güvenilir firmalara yaptırarak kullanabilirsiniz. Cebinizi düşünmenin vakti gelmedi mi?

 

Bir Cevap Yazın