Sedef taşı nedir?

sedefSedef taşı; midye, istiridye gibi kabuklu deniz hayvanlarının kabuklarının iç kısmında bulunan, pırıltı içeren, beyaz renkte katı bir maddedir.

Sedef taşı, birçok alanda kullanılan değerli bir malzemedir. Takılarda; aksesuarlarda; tespih, sandık gibi eşyalarda, vs. sıklıkla kullanılan sedef taşı, organik taş grubuna dahildir ve şifalı bir taş olarak da kabul edilmektedir.

Sedef taşının baş dönmesi, mide rahatsızlıkları, karaciğer hastalıkları gibi rahatsızlıklara iyi geldiği ileri sürülmektedir. Görme yetisinin gelişmesine de olumlu etki ettiği, kataraktta iyileştirici etkilerinin görüldüğü belirtilmektedir. Bereketin, cesaretin simgesi olarak algılanan sedef taşının zihinsel faaliyetler açısından da güçlendirici etkilerde bulunduğu ilave edilmektedir.

Şifalı taşların sağlık üzerindeki etkileri konusunda birçok çalışma ve bu alanda gerçekleşen birçok gözlem mevcut olmakla beraber, tıbbi açıdan kabul edilebilirlikleri hala tartışılmaktadır. Bu nedenle de sedef taşı ile ilgili olarak ileri sürülen bu faydalar da doğal olarak bireysel gözlemler, iddialar olmaktan öteye gitmemektedir. Ancak, şık bir takı olarak boynunuza, kolunuza takabileceğiniz; bir tespih, bir anahtarlık olarak elinize alabileceğiniz; bir aksesuar olarak evinizde yanıbaşınızda bulundurabileceğiniz sedef taşının bu faydaları hususunda kendi gözlemlerinizi oluşturmanın bir zararı da olmayacağı açıktır.

Bir Cevap Yazın