Sebzeli patates püresi nasıl yapılır?

sebzeliSebzeli patates püresi genellikle öğünlerde meze olarak tercih edilir, ancak bazı yemek davetlerinde ana yemek olarak ta servis edilebilir. Sebze ile hazırlanması nedeniyle de, sağlık açısından çok faydalıdır. Ayrıca sebze sevmeyen çocuklarınız varsa, sebzeli patates püresi ile onlara sebzeleri sevdirebilirsiniz. Sebzeli patates püresi daha çok tavuk ve kırmızı etle yapılan ana yemeklerin yanına çok yakışan bir sunum olur. Eğer bundan önce sebzeli patates püresi hazırlamamış iseniz size önerdiğimiz bu tarif ile hiç zorlamadan kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Sebzeli patates püresi için gerekli malzemeler

  • 1 su bardağı rende kaşar peyniri
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 paket süt kreması
  • 1 şeker kaşığı karabiber
  • 1 su bardağı haşlanmış bezelye
  • 2 adet rendelenmiş havuç
  • 1 su bardağı haşlanmış mısır
  • 6 adet orta boy patates
  • 2 yemek kaşığı tereyağı

Sebzeli patates püresi yapımı

Patatesleri haşlamadan önce dış kabuklarını güzel bir şekilde yıkayın. Daha sonra uygun bir tencerenin içine alın. Üstüne bir litre kadar su ilavesi yaparak, tencereyi orta ateşte ocağın üzerine yerleştirin. Daha sonra patateslerin üzerine bir fiske tuz koyun ve tencerenin kapağını yarım kapalı olacak şekilde kapatarak pişmeye bırakın.

Patatesleri ara sıra kaynayan suyun içinde pişip pişmediği kontrol edin. Bunu yapmak için patateslerin bir tanesine çatalı batırın ve patatesin yumuşak olup olmadığına bakın. Eğer patatesleriniz yumuşamış ise tencerenin içinden alıp, biraz ılındıktan sonra kabuklarını soymaya başlayın. Eğer sıcakken soymaya başlarsanız, elinize bir eldiven giymeniz de faydalı olur. Patatesler püre olacağından, biraz sıcak halde kabuklarının soyulması faydalı olur. Kabukları soyulan patatesleri bir çukur kâsenin içine alın ve patates ezici ya da bir çatalla bastırarak iyice ezin.

Uygun bir tavanın içine tereyağı ilave ederek eritin. Yağın içine rendelenmiş havucu ilave edin ve bir kaç dakika kadar kavurun. Bunun üzerine mısır ve bezelyeyi de ilave ederek karıştırın. Malzemelere  krema ve kaşar peynirini, sebzeli karışımı ilave kaşar eriyince patates püresinin içine koyup iyice karıştırın. Hazır hale gelen sebzeli patates püresini artık servis edebilirsiniz. Dilerseniz servis tabaklarının içine ilk önce patates püresini ardından da sebzeli harcı ilave ederek, malzemeleri karıştırmadan da servisi yapabilirsiniz.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın