Hibiskus çayının faydaları nelerdir?

hibiskusMalvaceae familyasından olan hibiskus, 200’den fazla çeşidiyle insanlara şifa dağıtan bir bitki türüdür. Sıcak olan her bölgede yetişebilen özelliği bulunmaktadır. Hazırlanan hibiskus çayı hem rahatlatıcı bir içecek olarak, hem de çeşitli hastalıkların tedavisinde yardımcı olur. Ülkemizde farklı yörelerde gülhatmi, amber çiçeği gibi değişik isimlerle tanınan hibiskus bitkisiyle hazırlanacak çay, kan şekeri ve yüksek tansiyonun dengelenmesine fayda sağlar. Ayrıca kandaki iyi kolesterolün yükseltilmesinde faydalı etkiler gösterir. Sebze ve meyvelerde genellikle antioksidan özellik vardır. Ancak bazı bitkilerde daha güçlü antioksidan etki bulunmaktadır. Hibiskus bitkisi de bu bitkilerin arasındadır. Doğada yetişmiş kırmızı, mavi, beyaz ve farklı renk kombinasyonları bulunan bitkinin en makbul olanı koyu kırmızı renkte olanıdır. Bu sebeple şifa için satın alırken koyu kırmızı renkte olan hibiskus tercihi yapılmalıdır. Bunları satın alırken özellikle tadına bakmayı ihmal etmemelisiniz. Dilinizde ekşi tat bırakırsa, bunları satın almayın. Büyük olasılıkla raf ömrü dolan ya da uygun koşullarda yetişmemiş ürünlerdir. Ayrıca koyu kırmızı çiçeklerinin altında taç yapraklarının bulunması gerekir. Bitkinin bu yaprakları diyabet hastalarına ve akciğer hastalarına oldukça olumlu etkiler yapar.

Hibiskus çayının faydaları nedir?

Kan basıncına yaptığı etki: Yapılan araştırmalarda hibiskus çayının kan basıncını düşüren bir içecek olduğu belirlenmiş. Etkili bir şekilde kan kolesterolünü dengelemekte ve günde düzenli olarak 3 fincan içildiğinde tansiyonun seviyesini ayarlamaktadır.

Kilo kaybındaki etki: Hibiskus çayının içinde vücutta amilaz üretimini bloke eden bir enzim inhibitörü bulunur. Amilaz vücuttaki şekeri ve nişastaları parçalayan ya da bozan bir enzimdir. Bu sebeple yemeklerin ardından çayın içilmesi, karbonhidrat emilimini azaltır ve kilo vermeye yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirme: C vitamini olarak zengin bir içecek olan hibiskus çayı düzenli içildiğinde, bağışıklık sistemini güçlendirerek, soğuk algınlığı ve enfeksiyonlardan koruyucu etki yapmaktadır.

Mide kanserini önleyen etkisi: İçeriğinde olan antioksidanlar yüzünden, kanserlerin önlenmesi için tedaviye yardımcı bir içecektir. Yapılan bir araştırma sırasında bitkinin içerisinde kanser hücrelerini öldüren “chemico biological ınteractions” adlı bir madde tespit edilmiştir. Bu madde mide kanserinde olan hücrelere karşı toksik etki yapar. Bu sebeple uzmanlar mide kanserini önlemeye yardımcı bir bitki olduğunu söylerler. Düzenli olarak tüketildiğinde, mesane enfeksiyonları ve kabızlıkta faydalı olur.

Akciğer kanserinde olan etkisi: Bu hastalığın riskini taşıyan kişiler hibiskus çayı içmeyi ihmal etmesinler. Tam bir demir deposu olan bitki, toprakta bulunan demir ve magnezyumu emer ve depo eder. Yetiştirilmiş olduğu toprakta bir kaç yıl içinde demir ve magnezyum kalmaz. Bu sebeple kullanılan hibiskus çayında bitkinin uygun toprakta yetiştirilmiş olması gerekir. Demir oranı düşük bir toprakta yetişmiş olan hibiskus kullanılmamalıdır, çünkü bitkinin şifalı özelliği azdır. Bu içeriği yüzünden bitki güçlü bir laksatiftir. Bu etkisiyle bağırsaklardaki gazı alır ve şişkinlik şikâyetini giderir. Akciğer kanserine yakalanan kişilerin günde 2 bardak hibiskus çayından içmesi tavsiye edilmektedir. Bu çayın günde 3 bardağı geçmemesi gerekmektedir.

Wilson hastalığı: Bu hastalığın vücuttaki organlarda yoğun şekilde bakır birikimine sebep olduğu bilinir. Birikim yapan bakırın vücuttan atılmasını sağlayan etken maddeler hibiskus çiçeğinde olan alt yapraklarda bulunması yüzünden, Wilson hastaları özellikle bu taç yapraklarla yapılacak çayı tüketmelidir.

Hibiskus çayı kullanımında nelere dikkat edilmelidir?

Bitkinin taç yapraklarında yer alan anthocyanin grubunda olan etkin maddeler yüzünden, guatr ve tiroit sorunu olanların kullanmaması gerekir. Bun maddeler özelliği nedeniyle guatra sebep olan maddelerdir. Ateş düşüren ve soğuk algınlığına iyi gelen etkileri vardır. Bu sorunları olanlar günde 1-2 kez hibiskus çayı içsinler. Çay hem anti bakteriyel, hem de antiseptik özelliktedir. Damar sertliği olanlara da tavsiye edilmeyen bir çaydır. Fakat hibiskus ağır metal içeren topraklardan toplanmamalıdır. Çünkü bitkinin bunları depolama özelliği vardır.

Bir Cevap Yazın