Sebzeler nasıl yıkanmalı ve haşlanmalıdır?

Sağlığımız için önemli besin maddeleri içeren sebzeleri pişirirken son derece dikkatli olmak gerekmektedir. Sebzeleri pişirirken ve hazırlarken dikkat edilecek özellikler vardır.

Sebzeleri yıkarken dikkat edilecek özellikler, sebzeler bol su altında yaprak olarak ayrılarak yıkanmalıdır. Yıkama esnasında suda bekletmek doğru değildir. Pişirmeden önce doğranmamalıdır. Akan su altında doğranmadan yıkanmalıdır. Sebzeleri iyice yıkadıktan sonra, sap, kılçık gibi yerleri ayıklanmalıdır. Kabuklu sebzelerde vitaminler genelde kabuğa yakın yerlerde olduğundan ince soyulmalıdır. Marul, lahana gibi sebzeler de dış yaprakları soyup atmamak gereklidir. Çünkü dış koyu yapraklar vitamin açısından değerlidir. Doğramada, büyük parçalar halinde iri doğrama yapılmalıdır. İnce kesilince vitamin kaybı çok olmaktadır. Akşamdan doğrayıp, yıkamak ve ertesi gün kullanmak vitamin değerlerinin neredeyse tamamını kaybetmek demektir.

Sebzelerin bir kısmı salata, diğer kısmı ise çiğ olarak veya pişirilerek tüketilir. Çiğ olanların, besleyici değerlerini arttırmak için salatalara çeşitli soslar (zeytinyağı veya limon) eklenmektedir. Limon C vitamini kaybını sebzelerde azalttığı gibi sebzelerdeki provitamin A’nın vücuda yararlı hale gelmesini sağlar. Bazı sebzelerin çiğden tüketilmesi güç ve tatları da yemeğe elverişli değildir. Örn. bamya ve fasulye gibi. Sebzeleri pişirirken eğer haşlıyorsak dikkat edeceğimiz bazı noktalar vardır.  Haşlanacak sebzelerin suyu az ve kaynar olmalıdır. Renklerini muhafaza etmek için, tuz ve limon suyu haşlama suyuna eklenmelidir. Ayrıca önceden atılan tuz, C vitamini kaybını önlemektedir. Ispanak, semizotu gibi sebzeler haşlanırken hiç su koyulmamalıdır. Çünkü bu sebzeler haşlanırken kendi sularını bırakırlar bu da haşlamaya yeterlidir. Diğer sebze haşlamalarında su sebzeyi örtecek kadar olmalıdır. Haşlama yapıldıktan sonra sebze suları atılmamalıdır. Bazı vitaminler suya geçtiğinden, bu sebze suları sos ya da çorba yapımında kullanılmalıdır. Kereviz, karnabahar, lahana gibi kokulu sebzeleri haşlarken tencerenin kapağı bir süre açık tutulmalıdır. Sebzeler haşlanırken fazla ezilmemeli hafif diri kalmalıdır.

Bir Cevap Yazın