Dukan diyeti nedir?

Hollywood ünlüleriyle birlikte dünya gündemine oturan ve popüler kültürün son dönemin mucizesi olarak lanse ettiği Dukan diyeti, yüksek protein alımının geçerli olduğu ve diyet sürecinin belirli aşamalardan oluştuğu bir beslenme sistemidir. Dukan diyeti olarak isimlendirilen bu beslenme sisteminin en büyük avantajı, belirli günlerde bazı yiyecekleri “sınırsız” olarak tüketme imkanı sunması ve böylece kişinin kronik hale gelen stresinden uzaklaşmasıdır. Çoğu insan büyük bir kararlılıkla başladığı diyet programının ilk günlerden sonra oldukça katı bir halde geldiğini düşünerek, istediklerini yiyememenin verdiği stres nedeniyle diyeti bırakır veya oldukça agresif bir ruh hali içine girer. Dukan diyeti bu aşamada insanlara daha esnek ve az stresli bir beslenme düzeni sunmaya çalışmaktadır.

Diyet stresinin azaltılması için Dukan diyeti kapsamında “protein günleri” olarak isimlendirilen belirli günlerde, kişiye “sınırsız” et ve balık tüketme imkanı sunulur. Tüm yüksek protein diyetlerinde olduğu gibi vücuda yüksek miktarda protein alınması kişinin kilo vermesine yardımcı olurken, dilediği miktarda yemek yiyebilen kişi de psikolojik anlamda rahatlar. Ancak bu aşamada Dukan diyeti de dahil olmak üzere tüm yüksek protein diyetlerine “kesinlikle” uzman bir hekime danışarak başlamak gerektiği unutulmamalıdır. Çünkü vücudun protein ile yüklenmesi başta böbrekler olmak üzere bazı organların da gereğinden fazla yüklenmesine ve sonuç olarak çeşitli sorunlar gelişebilmesine neden olmaktadır. Ayrıca yüksek protein vücuttan normalin üzerinde Kalsiyum atılmasına neden olduğundan, bu süreç içinde “hekim kontrolünde” Kalsiyum takviyesi alınması da gerekebilir.

Dukan diyetinin en zor bölümü olarak nitelendirilen ilk 10 gün, çoğu insanın uzun yıllardır alıştığı beslenme alışkanlıklarının dışına çıkmasına neden olur. Her insanın çocukluk döneminden itibaren çevresel faktörlerle birlikte geliştirdiği bir damak zevki ve beslenme alışkanlığı olduğundan, Dukan diyetinin özellikle ilk haftası oldukça zorlu geçebilir. Bu sürecin kararlılık ile atlatılmasına odaklanmaya çalışmak ve vücudun bu yeni beslenme tipine adapte olmasını beklemek, çekilen zorluğun daha kolay üstesinden gelinmesini sağlayacaktır. İlk 10 günlük süreç içinde kişinin “protein ağırlıklı”(sadece protein değil) beslenmesi isteniyor. Bu ilk 10 günlük süreç içinde yüksek protein içeren gıdaların çok fazla dışına çıkılmaması, kişinin en çok zorlandığı bölüm olmaktadır. Dukan diyeti gibi yüksek protein diyetleri sayesinde hedeflenen oranda kilo vermek mümkün olsa da, her insanın metabolizmasının farklı olduğu ve sağlıklı bir şekilde zayıflamak için bir uzmandan yardım alınması gerektiği unutulmamalıdır.

Rahnansaika

Bir Cevap Yazın