Satranç nasıl oynanır?

Satranç; 8×8 olmak üzere, toplamda 64 tane iki farklı renkten oluşan bir satranç tahtası üzerine oynanır. Satrançta yüzyıllardır kullanılan ve sabit olarak değişmeyen 2 renk, siyah ve beyazdır. Hem satranç taşlarında hem de satranç tahtasını oluşturan karelerde sadece bu iki renk kullanılmaktadır. Satranç oyunun da her iki oyuncunun da kendine ait 16 taşı bulunmaktadır. Dolayısı ile satranç oyunu toplamda 32 satranç taşı ile oynanan bir oyundur.

Satranç oyununun amacı

Satranç oyununda her iki taraf da, karşısındaki oyuncunun “şah” ismi verilen taşını almayı amaçlar. Satranç oyunu; şah rakip tarafından alındığında ya da kişi çekilmek istediğinde sona eren bir oyundur. Bu nedenle satranç oyunu tamamen kendi şahını korurken, rahibin şahını düşürebilmek üzerine kurulu bir mantık ile geliştirilmiştir. Şah oyun başlangıcında kendi renginin zıt renginde olan ve E1 ya da E8 karelerine konur ve oyuna bu şekilde başlanır.

Satranç taşları

Satranç oyununda karşı tarafın şahını alırken oyuncunun kendi şahını da koruyabilmesi için şah haricinde, 15 taşı vardır. Toplamda; 8 piyon, 2 kale, 2 fil, 2 at ve 1 vezirden oluşan bu taşların her birinin kendine has hareketleri vardır. Oyuncu bu taşları ve kuşkusuz dilerse şahını kullanarak rakip oyuncunun taşlarını yer, yani oyundan çıkartır. Rakip oyuncunun bir taşı yendiği zaman bu taş oyundan çıkarak, taşın bulunduğu kareye yiyen taş konur. Bu şekilde rakip oyuncunun satranç taşları azaltıldıkça hamle yapma kabiliyeti de azaldığından, şahını koruması daha zor hale gelir.

Satranç stratejileri

Satranç oyunu sonra derece karmaşık stratejileri olan ve birçok değişkenin hesaplanması gereken kompleks bir oyundur. Bu nedenle yüzyıllar boyunca en gelişmiş zeka oyunu adlandırılan satranç üzerin birçok oyuncu değişik stratejiler geliştirmiştir. Genel olarak her oyuncu oyunun gidişatına göre kendine bir “oyun tarzı” belirler. Stratejik taarruz ve stratejik savunma olarak adlandırılan oyun tarzı, kendi içerisinde oldukça karmaşık dallara ayrılmaktadır. Satranç oyuncusu stratejik savunma yaparak rakibinin hata yapmasını ve bunun sonucu olarak taş kaybetmesini bekleyebileceği gibi, stratejik taarruz tarzını benimseyerek rakibinin şahını almak için de çeşitli taktikler deneyebilir. Bu aşamada satranç oyununun ucu bucağı olmayan sonsuz olasılıkları devreye girmektedir.

Bir Cevap Yazın