Çinliler neden birbirine benzer?

Sadece ülkemizde değil tüm Amerika ve Avrupa Kıtasında yaşayan insanlar için Çinlilerin tamamı, birbirine neredeyse tıpa tıp benzer. Ancak şöyle bir durum olduğu her nedense insanların aklına gelmez; Çinler için de tüm Avrupalılar ve özellikle zenciler birbirine çok benzemektedir. Bu nedenle Çinliler de uzak ülkelere gittikleri zaman farklı insanları ayırt etmekte büyük zorluk çekmektedir. Buradan çıkan sonuç; Çinlilerin aslında birbine benzemediği, bizim onları öyle algıladığımızdır.

Britanya’da bulunan Glasgow Üniversite bünyesinde yapılan bir deneyde; 12 Asyalı ve 12 Avrupalıya insan resimleri gösterilerek, hangi resimlerde aynı insanın 2 defa gösterildiği sorulmaktadır. Deney sonuçlarına göre fark edilen; Avrupalılar özellikle Asyalıları birbirine karıştırırken, Asyalıların da Avrupalı insanları birbirine karıştırdığı olmuştur. Hepimiz küçüklük yaşlarımızdan itibaren hiçbir Çin vatandaşı ile karşılaşmadığımızdan, beyinlerimiz Asyalı insanların yüzündeki farklıkları algılayabilecek şekilde gelişmemektedir. İnsan beyni için kendi ırkı ve yabancılar vardır.

Çocukluk yıllarında ülkemize gelen Asyalı turistlere ilk yapılan hareket; parmaklar ile gözlerin çekik hale getirilmesi ve sonrasında da dil çıkartılmasıdır. Bu durumun tamamen aynısını Aysalı küçük çocuklar da kendi gözlerini yuvarlak yapmaya çalışarak cevap verir. Çünkü Asyalı bir çocuk için yuvarlak gözlere sahip olmak çok komiktir ve normal olan kendi “çekik” gözleridir. Yani ırkların hiçbiri birbirine benzemez ancak her insan içerisinde yaşadığı toplumdaki yüzlerin detaylarını fark edebilecek şekilde yetiştiğinden, diğer tüm ırktaki insanları öncelikle bir yabancı olarak algılar. Birkaç ay yurtdışında yaşanması ile kişinin beyni farklı yüz yapılarını algılamaya başlayacağından, diğer ırkların aslında birbirine benzemediğini fark edecektir. Kısacası bu durum tamamen algısal bir tepkidir.

Bir Cevap Yazın