Şampuan nasıl yapılır?

Sabunla kıyaslandığında son derece gelişmiş bir içeriğe sahip olduğu ve bu nedenle de saç bakımı için ideal temizlik ürünü olarak görülen şampuanlar, aslında hemen hemen aynı temel maddelere sahiptir. Günümüzde marketlerde satılan pek çok şampuan içeriğinde benzer kimyasal maddeleri barındırmaktadır. Son yıllarda dünya genelinde doğal içerikli ürünlerin kullanımına olan talebin artması, şampuan üreticilerini de “daha az kimyasal madde içeren” şampuanlar üretmeye itmiştir. Bu nedenle son yıllarda market reyonlarında doğal ya da organik başlığı altında şampuan çeşitleri daha fazla yer kaplamaya başlamıştır. Temel görevi saçlarda biriken yağ parçacıkları, kir, kepek ve dış ortamdan saça yapışan zerrecikleri temizlemek olan şampuanlar, su vasıtasıyla saçın yabancı maddelerden ve yağdan arınmasını sağlar.

Saç temizliği için günümüzde en yaygın kullanılan temizlik ürünü olan şampuanlar, suyla temas ettiğinde çok hızlı bir biçimde köpürecek içeriğe sahiptir. Ticari bir ürün olarak satışa 1920 yılında sürülen şampuan, kısa süre içinde büyük ilgi görmüştür. Kısaca piyasa genelinde satılan şampuanların içerdiği maddeler; Sodyum Sülfat, Amonyum Laurik Eter Sülfat, Dimentikon Etilen Glikol, Selüloz, Polietilen Glikol, renklendiriciler, Methylisothiazolinone, Benzil Alkol, Sodyum Metil, Methylchloroisothiazolinone, Etil ve Metil olarak sıralanabilir. Bunlar haricinde diğer bazı maddeler bulunduğu gibi, bazı kimyasalların alternatifleri de bulunmaktadır. Şampuanlar beraberinde “saç kremi” olarak bilinen ve saçın daha hacimli görünmesini sağlarken aynı zamanda kolay tarama imkanı da sunan ürünleri de getirmiştir.

Aslında uzun süre boyunca insanoğlu saçlarını sabunla yıkamıştır. 1920 yılında Alessandro Bennet tarafından üretilen şampuan kısa süre içinde başta Avrupalılar olmak üzere tüm insanların yoğun ilgisiyle karşılandı. Şüphesiz yoğun ve ikna etmeye yönelik reklam kampanyalarının da bu ilgiyle paralellik gösterdiği bir gerçek. Saçlar kadar “saçlı deriyi” yani saçın kökünü de temizleyen şampuanlar çoğu insan farkında olmasa da, saçtaki doğal yağların da saçlı deriden atılmasına neden olabilir. Bu doğal yağlar normalde saçlı deride ve saç tellerinde bulunması gerekirken şampuan nedeniyle saçtan atıldıklarında beklenmeyen bir etki de söz konusu olabilir. Günümüzde marketlerde satılan ve içeriğindeki parfümler sebebiyle çok farklı kokulara sahip olan şampuanların içeriğindeki kimyasal maddeler de apayrı bir tartışma konusudur.

Şampuan alırken içinde hangi kimyasal maddeler olduğu ve bu kimyasalların sağlık açısından zararlı bir durum oluşturup oluşturmadığı ise tüketicilerin araştırması gereken konulardan biridir. Doğal içerik kullanılarak üretilen şampuanların sağladığı fayda ile sağlığın kıyaslanmaması ise bu konuda herkesin dikkat etmesi gereken “zihniyet” ile ilgili bir konudur.

Bir Cevap Yazın