Marie Curie kimdir?

Marie Curie, gerçek ismi Maria Salomea Sklodoska olmasına rağmen insanların günümüzde dahi “Madam Curie” olarak bildiği ve bilim tarihi açısından kesinlikle muazzam derece önemli olan bir bilim insandır. Her şeyden önce Nobel Ödülü gibi bilim dünyasının en saygın ve prestijli ödülünü alan ilk kadın olan Marie Curie ayrıca çoğu insan bilmese de, iki defa Nobel Ödülü alan da ilk bilim insanıdır. Leh asıllı bir bilim insanı olan Marie Curie önce fizik alanında yaptığı çalışmalarla 1903 yılında Nobel Fizik Ödülü, kimya alanında yaptığı çalışmalarla da 1911 yılında Nobel Kimya Ödülü almıştır. Günümüzün bilhassa tıp açısından büyük öneme sahip olan “radyoloji” biliminin tartışmasız kurucusu olarak kabul edilen Madam Curie, günümüzde dünya üzerindeki en değerli maddelerden biri ve kullanım amacına göre belki de en değerlisi olan Uranyum üzerinde kapsamlı deneyler yapmıştır.

Modern bilim açısından geleceğin enerji teknolojileri üzerine çalışmalar yapılan “radyoaktiviteyi keşfeden isim olan Marie Curie”, Toryumun radyoaktif özelliğe sahip olduğunu da bulan ilk kişidir. Radyumun ayrıştırılmasından kendisi Leh olduğu için Polonyum ismini verdiği yeni element keşiflerine kadar bilim açısından çok önemli çalışmalara imza atan Madam Curie, bu çalışmalarmadaı ile Nobel Ödülüne layık görülen ilk kadın olmayı da başardı. Keşfedilen “ilk radyoaktif element” olan Polonyuma kendi ülkesinin adını veren bu naif bilim insanı, günümüzde halen iki Nobel Ödülü almayı başarmış tek kadındır. Tüm bunların ötesinde bilim açısından önemli bir gerçeği de gözler önüne seren Curie; “bir elementin laboratuvar ortamında radyoaktif işlemlere maruz bırakıldıktan sonra bir başka elemente dönüşebileceğini” de ispatlamıştır.

Hayatı gerçek anlamda çok büyük iniş çıkışlarla dolu olan Marie Curie, ne yazık ki dönemin “Orta Çağ zihniyetini ısrarla sürdüren Avrupalı bilim çevreleri” tarafından pek çok saldırıya maruz kalmıştır. Tamamı erkek egemenliğinde olan Fransız Bilim Akademisi tarafından üyeliğinin reddedilmesinden Langevin Gazetesi editörü tarafından “düelloya davet edilmesine kadar” birçok olayı göğüslemek zorunla kalan Madam Curie, 2. Nobel Ödülünü aldıktan sonra bile perde arkasına itilmeye çalışılmıştır. Radyumun tıbbi alandaki kullanımı ve bilhassa telefonun mucidi olarak tanınan ABD’li mucit Graham Bell’in tavsiyeleri üzerine kanser tedavisi üzerine araştırmalar yapan Marie Curie, ne yazık ki yaşadığı dönemde radyoaktivite üzerine çalışmalar yapan pek çok bilim insanı gibi kansere yakalanmıştır.

Radyoaktiviteyi bizzat kendi keşfettiği ve bu alanda öncü çalışmalarda gereken önlemlerin alınmasına yönelik bilgileri elde edine kadar uzun yıllar korumasız çalışan Marie Curie, 1934 yılında kan kanserinden yaşamını yitirdi. 1903 ve 1911 yıllarında Aldığı Nobel Fizik ve Kimya ödülleri haricinde ayrıca İngiliz Kraliyet Birliği madalyasına da layık görülmüştür.

Bir Cevap Yazın