Saç jölesi nasıl yapılır?

Çocukluk yıllarında anneler, ergenlik döneminde öğretmenler ve yetişkinlikte de “uzmanlar” saça jöle sürmenin zararlarından bahseder durur… Belirli bir yaşın üzerindeki hemen hemen her erkek, ilkokul yıllarında özel günlerde ve bilhassa sevdiği kızla konuşacağı zaman saçına bolca limon suyu sürmüştür. Erkelerin saçına jöle sürmesinin zararlarından her ne kadar sıkça bahsedilse de, erkeklerin “kadınlar kadar fazla kozmetik ürünü kullanma imkanına sahip olmadığı da bir gerçektir”. Dolayısı ile zaten daha çekici ve bakımlı görünmek için sakal tıraşı olmanın haricinde pek fazla seçeneği olmayan erkekler, saçlarının düzgün görünmesi için az da olsa jöleden yardım alırlar. Şüphesiz saça ve daha da önemlisi saçlı deriye sentetik kimyasal içeren maddeler sürmektense doğal içerikli bir jöle kullanmak çok daha sağlıklıdır. Evde neredeyse “hiç bir zahmete girmeden” çok hızlı ve bir o kadar da pratik bir biçimde doğal jöle yapabilirsiniz. Üstelik yıllardır saça sürülmesi zararlı olduğu söylenen limonla

Hazırlanışı;

Uzun uzadıya bir sürü malzeme kullanmadan ve karmaşık tarifleri adım adım uygulamanıza gerek kalmadan sadece bir adet limonla evde doğal saç jölesi yapabilirsiniz. Saç jölesi için limonu kaynatarak blendırdan geçirmek yeterli olsa da, bu işlem öncesi saçınıza değer veriyorsanız gerçekten de önemsemeniz gereken birkaç konu olduğunu da unutmayın. Önce evde limonla nasıl doğal jöle yapabileceğiniz ile ilgili bilgi verelim ve daha sonra dikkat etmeniz gereken noktaları vurgulayayım. Bunun için öncelikle bir adet “mandalina ile aşılanmadığından emin olduğunuz” limonu alın ve iyice yıkayın. Yeterli derinliğe sahip olan bir tencerenin içine 2 su bardağı oda sıcaklığındaki “içme suyunu” ve limonu koyun. Su kaynamaya başlayınca ocağın altını kısın ve bu şekilde limonu 7-8 dakika kadar kaynatın. Limonunuzu sudan aldıktan sonra blendır kullanarak “kabuklarıyla beraber” iyice ezerek püre kıvamına getirin.

Hazırladığınız limon püresi soğuduktan sonra doğal bileşenleri sebebiyle zaten bir jöle kıvamı kazanacaktır. Saçınıza uygulamak için bu limon püresinden avuç içinize bir parça alın ve diğer avuç içinizle ezerek ısınmasını sağlayın. Bu şekilde saça sürülmek için uygun hale gelen jöleniz, saçlarınızın dilediğiniz formu kazanmasını ve bu şekli de gün boyu muhafaza etmesini sağlayacaktır. Evde saç jölesi hazırlamak bu kadar basit olsa da, yine de kullanacağınız limonun iyice temizlenmesine özen göstermeniz gerekir. Zira portakal gibi limonun da üzerinde tıpkı cilt gibi gözenekler olduğundan ve bu gözenekler mikroorganizmaların yerleşmesi için son derece uygun bir ortam hazırladığından, kullanacağınız limonu iyi yıkamanız önemlidir.

12 thoughts on “Saç jölesi nasıl yapılır?

 • 23 Haziran 2016 tarihinde, saat 12:55
  Permalink

  İse yariyor mu

  Yanıtla
 • 10 Nisan 2015 tarihinde, saat 10:44
  Permalink

  peki saçlarda limon kalıntıları kalmıyor mu bide mandalina aşili olursa olmaz mi

  Yanıtla
 • 19 Ocak 2015 tarihinde, saat 21:30
  Permalink

  bu çok etkisiz hiç iyi değil uraşmayın boşuna

  Yanıtla
 • 25 Ağustos 2014 tarihinde, saat 16:03
  Permalink

  şimdi yapıcam nasıl olcak acaba

  Yanıtla
 • 19 Nisan 2014 tarihinde, saat 18:27
  Permalink

  anlamadım off yapıcam annem kzar dio korkuom 😀

  Yanıtla
  • 18 Ocak 2015 tarihinde, saat 20:58
   Permalink

   Aynen bende

 • 09 Nisan 2014 tarihinde, saat 12:11
  Permalink

  şimdi deniyecem bekelım işe yarıyo mu??

  Yanıtla
  • 19 Nisan 2014 tarihinde, saat 18:27
   Permalink

   Yaradımı

 • 02 Şubat 2014 tarihinde, saat 13:43
  Permalink

  çok güzel vallaha

  Yanıtla
 • 07 Aralık 2013 tarihinde, saat 22:35
  Permalink

  mandalina ne olacak

  Yanıtla
 • 20 Ekim 2013 tarihinde, saat 16:51
  Permalink

  çok iyi bir fikir. AMA ödevim için uygun değil…..

  Yanıtla
 • 10 Ekim 2013 tarihinde, saat 10:25
  Permalink

  tsk ederim super oldu 🙂

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: