Afife Jale ödülleri kimlere verilmektedir?

Afife Jale, 1902 yılında İstanbul’da doğdu. Hüseyin Suat’a ait ‘Yamalar’ oyununda, Emel rolünü üstlenmesi ile sahneye çıkan ‘İlk Müslüman Türk Kadını oldu’. Afife Tiyatro Ödülleri, Yapı Kredi tarafından 1997 yılından itibaren her yıl 28 Nisan düzenlenen organizasyon ile sahiplerini bulmaktadır. İstanbul’da sahne alan tüm tiyatrolar değerlendirmeye alınmaktadır.

Afife Tiyatro Ödülleri, ilk düzenlendiği yıl 13 dalda verilirken, 2012 yılında 15 Afife Jale ve Yapı Kredi Özel Ödülü, Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü, Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü olarak sahiplerini bulmuştur. Düzenli olarak her yıl düzenlenen ödül töreni ve seçimlerde ki ciddi kriterleri ile Afife Jale Ödülleri, Türkiye’nin en saygın sanat ödülleri arasındadır. Ali Cem Köroğlu 4 ödül ile, en çok Afife Jale Ödülleri’ne sahip iken, Yıldız Kenter, Haluk Bilginer, Önder Arık, Ali Poyrazoğlu, Yüksel Aymaz, Başar Sabuncu ve Bülent Emin 3’er defa Afife Jale Ödülleri’ni alarak, ‘en çok Afife Ödülü’ kazanan kişiler arasındadır.

Sahne müziği dalında Yunanlı Yannis Soulis “Troilos ve Kressida” oyunu için yaptığı müzikle Afife kazanan ilk yabancı sanatçı oldu. Afife ödül heykelciğini alan ikinci yabancı sanatçı ise “Benerci Kendini Niçin Öldürdü” ile Yılın En Başarılı Sahne Tasarımcısı seçilen Michel Launay olmuştur. Onbeş yıl boyunca Afife Jale Ödülleri’nin açılış konuşmasını Haldun Dormen yapar iken, ondört yıl boyunca da organizasyonun sunuculuğunu Korhan Abay yapmıştır.

Afife Jale Ödülleri; ‘Yılın En Başarılı Prodüksiyonu, Yılın En Başarılı Yönetmeni, Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu, Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu, Yılın En Başarılı Yardımcı Erkek Oyuncusu, Yılın En Başarılı Yardımcı Kadın Oyuncusu, Yılın En Başarılı Komedi/Müzikal Erkek Oyuncusu, Yılın En Başarılı Komedi/Müzikal Kadın Oyuncusu, Yılın En Başarılı Komedi/Müzikal Yardımcı Erkek Oyuncusu, Yılın En Başarılı Komedi/Müzikal Yardımcı Kadın Oyuncusu, Yılın En Başarılı Genç Kuşak Sanatçısı, Yılın En Başarılı Sahne Tasarımı, Yılın En Başarılı Giysi Tasarımı, Yılın En Başarılı Sahne Müziği, Yılın En Başarılı Işık Tasarımı’ kategorilerinde, ödül sahiplerini bulmaktadır.

Bir Cevap Yazın