Salvador Dali kimdir?

Sürrealist ressam olarak tanıdığımız Salvador Dali, aynı zamanda heykelcilik, fotoğrafçılık ve filmcilik yapmıştır. Walt Disney ile birlikte çalıştığı çizgi film ‘Destino’, 2003 yılında Oscar’a aday gösterilmiştir. Dünya O’nu sadece resimleri ile değil, çılgın kostümleri ve akıl almaz ev dekorasyonu ile de hatırlamaktadır. Sigmund Freud ile tanışması Sürrealizm akımına tekrar yönlenmesini sağlamış iken, Picasso’nun etkisi ile de Kubizm örnekleri de çalışmıştır.

11 Mayıs 1904 yılında İspanya-Katalonya doğumlu olan Salvador Dali, kendisinden üç yıl önce doğan ağabeyinin ölümü ile ‘Salvador’ ismi çift tarafından ölen çocuklarının anısına, ikinci çocuk olarak dünyaya gelen Salvador Dali’ye verilmiştir. Çiftin ölen ‘Salvador’u unutamamaları ve sürekli O’nu anmaları Salvador Dali üzerinde derin etkiler bırakmıştır. İlerleyen zamanlarda  ‘iki su damlası gibi birbirimize benziyorduk, fakat yansımalarımız farklıydı… O, herhalde benim fazla, mutlak olarak tasarlanmış ilk versiyonumdu’ kağıda aktaracaktı. Öğrenim hayatı da aykırılıklar ile geçen Salvador Dali, 1922 yılında Madrid’e giderek okula kaydını yaptırdı. 1923 yılında disiplinsiz tavırları gerekçesi ile okuldan atıldı. Aynı yıl anarşist gösterilere katıldığı için gözaltına alınarak tutuklandı. Hapishaneden çıktıktan sonra ikinci defa okula dönen Dali’nin atılması uzun sürmedi ve süresiz olarak okuldan uzaklaştırıldı. Salvador Dali 1926 yılında Paris’e gitti ve Pablo Picasso ile tanıştı. Paris’te eşi olacak Gala ile tanıştı, beş sene birlikte yaşadıktan sonra evlendiler. Gala, Rus bir avukatın kızıydı ve Dali’nin arkadaşının karısıydı. Dali hayatının genç dönemlerinde evlenerek, sürdürdüğü istikrarlı evliliği söz konusu olunca eşcinsel söylemlerine karşı, ayakta durabiliyordu. İkinci Dünya savaşı boy göstermişti, Dali karısı Gala ile birlikte ABD’ye yerleşmişti. Savaş bittikten dokuz yıl sonra ise Dali’nin memleketine dönerek yerleştiler.

Büyü ve garip olan bu aşk, karısının 1982 yılında ölmesi ile son buldu. Salvador Dali, bu dönemde yıkılmıştı. Karısı O’nun modeli, sevgilisi, ilham perisi ve en yakın arkadaşıydı. Karısının ölümünden sonra hayata küsen Dali, Gala’nın gömüldüğü Pupol Kalesi’ne yerleşti. Burada inzivaya çekildiği günlerini geçirmekteydi.

Salvador Dali Tiyatro ve Müzesi’ni yaptıran Dali, bilinmeyen bir sebepten ötürü kalede çıkan yangından ötürü, taşınmak zorunda kaldı. Salvador Dali Tiyatro ve Müzesi’ne taşınarak, kalp yetmezliğinden öleceği 1989 yılına kadar burada yaşadı. Ölümünden sonra ise müzenin mahzenine gömüldü.

Bir Cevap Yazın