Salmastra nedir?

Makina parçaları arasında sızdırmazlık sağlanması için kullanılan parçaların genel adı olan salmastra, biri sabit diğer hareketli olan parçalar arasında bulunur. Pompa, mil yatağı veya musluk gibi yerlerde kullanılan salmastralar, alternatifleri olmasına rağmen maliyet açısından büyük avantaj sağladığı için dünya genelinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Salmastra, makine genelinde bulunan parçalarda kuvvetin iletilmesini sağlarken  akışkanların geçişine izin vermemek için üretilmektedir. Salmastra kullanımı her ne kadar diğer alternatiflere göre çok daha ucuz olduğu gibi aynı zaman da uzun süreli sızdırmazlık da sağlamaktadır.

Hız, sıcaklık ve basınç gibi etkenlerin sızdırmazlık üzerinde doğrudan etkisi bulunduğundan, salmastradan elde edilen verim de ortam koşullarına göre değişebilmektedir. Makine parçaları arasından geçen akışkanların kimyasal özellikleri de salmastra kullanımı ile sağlanacak sızdırmazlığın kalitesini doğrudan etkilemektedir. Sistemin sızdırmazlık özelliği hız, basınç, sıcaklık, akışkanlar mekaniği gibi değişkenlere bağlı olduğu gibi salmastranın dizaynı ile de ilgilidir. Bu nedenle makine parçalarının yüksek bir sızdırmazlık özelliğine sahip olması için muhakkak makineye uygun dizayn edilmiş salmastraların kullanılması gerekmektedir.

Salmastra kutusunun tasarımı, kullanılan makine parçalarına tam uyum sağlamadığı durumlarda ortam koşulları ne kadar uygun olursa olsun sistemde sızdırma sorunu yaşanacaktır. Salmastranın kullanılacağı mil ve yüzeyin temizlenmesi de makinenin sızdırmazlık özelliğinin artmasını sağlayacaktır. Bu nedenle salmastra kullanılacak makinelerin iç temizliğine dikkat edilmesi gerekir ki böylece parçalar arasında uzun süreli sızdırmazlık sağlanabilsin. Ayrıca ilk çalışma zamanında salmastranın mil yuvasına tamamen uyması da gerekmektedir. Makinenin çalışmasının ardından parçalarda sürtünmeden kaynaklanan ısının çok fazla olmasına dikkat edilmelidir.

Salmastra seçimlerinde mümkün olduğunca üretim kalitesinden emin olunan markaların tercih edilmesi gerekir. Salmastranın arzu edilen çapta bükülebilmesi için yeterli esneklik kat sayısına sahip olması ve esneme sırasında yüzeyinde herhangi bir deformasyon olmaması da gerekmektedir. Mil salgısının hareketi esnasında yeterli esnekliği gösterebilen salmastralar çok daha uzun süre sorunsuz olarak çalışmaktadır. Farklı ortam koşullarına uyum sağlayabilecek salmastraların seçilmesi ise stok çeşitlerinin asgariye indirilmesini sağlayacaktır. Birçok farklı tipte salmastranın sürekli olarak hazırda bulunması gerek maliyet gerekse de iş gücü açısından dezavantaj sağladığından, tek tip ve her ortama uyum sağlayabilen salmastraların kullanılması daha akıllıca olacaktır.

Bir Cevap Yazın