Sakal tıraşı nasıl olunur?

Erkeklerin ortak sorunlarından biri olan sakal tıraşı sonrası tahriş, doğru şekilde yapılan bir tıraş ile büyük oranda azalacaktır. Özellikle sakal tıraşının her gün yapılan düzenli bir alışkanlık haline gelmesi, cildin de her gün zarar görmesi anlamına gelir. Bu aşamada hem sakal traşı sonrası cilt yüzeyinde oluşan tahrişin azalması hem de tıraşın çok daha rahat ve kısa süre içerisinde yapılabilmesi için bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir.

Çoğu erkek banyo yaptıktan sonra sakal tıraşı olmanın çok daha rahat olduğunu fark etmiştir. Gerçekten de banyo esnasında sıcak su ile uzun süre temas eden yüz, alt tabakadaki nem oranının artmasını ve böylece sakalların yumuşamasını sağlar. Sakal tıraşını zorlu ve can yakan bir hale sokan, kılların sert olmasıdır. Tıraş bıçağının cilde sürülmesi ile kesilen sert kıllar tıpkı bir iğne gibi cilde sürtünerek, cilt yüzeyinin zarar görmesine neden olur. Bu nedenle tıraş için hangi malzeme kullanılırsa kullanılsın, tıraş öncesi parmak uçları ile yüze masaj yapılarak birkaç dakika boyunca sürülmesi gerekir.

Tıraş öncesi sürülen tıraş sabunu, jel ya da tıraş köpüğünün biraz daha uzun süre masaj yapılarak sürülmesi, kılların daha yumuşak hale gelmesini ve dolayısı ile çok daha rahat tıraş olunmasını sağlar. Bu aşamada sakal tıraşı için kullanılan tüm ürünlerde sakalların çıkış yönüne de dikkat edilmesi gerekir. Sakal tıraşı için kullanılan jilet, ustura ya da tıraş makinalarında her zaman sakalların çıktığı yöne doğru tıraş olunmalıdır. Bu şekilde tıraş olmak ayrıca tıraşın daha rahat ve acısız şekilde tamamlanmasını sağlayacaktır.

Bazı tıraş makinalarının yuvarlak yapılı bıçakları, kıl köklerine zarar vererek sakalların çıkış yönünü değiştirebilir. Bu nedenle bu tür makinalar ile sakal tıraşı olurken mümkün olduğunca cilde fazla baskı uygulanmaması gerekir. Tek yönlü tıraş imkanı sunan tıraş makinaların da ise bu tür sorunların yaşanmadığı görülmüştür. Ustura ile tıraş olan erkeklerin de sakallarını yumuşatmak için biraz daha uzun süre jel ya da köpük sürmesinde fayda vardır. Daha uzun süre masaj yapılarak sürülen bu tür tıraş malzemeleri, sakalların daha yumuşak olmasını ve böylece usturanın daha rahat kullanılmasını sağlayacaktır.

 

Bir Cevap Yazın