Sağlık sigortası neleri kapsar?

Özel sağlık sigortaları son yıllarda oldukça yaygın hale gelerek, birçok insanın bu konuya ilgi duymasına neden olmuştur. Ancak sağlık sigortası yaptırdığınız şirketin hangi hastalıkları kapsam dışı bıraktığını iyi bilmeniz gerekir. Bu nedenle tüm sağlık sigortası yaptıracak kişilerin, sözleşmede yer alan “kapsam dışı” hastalıkların tamamını öğrenmesi şarttır. Sağlık sigortaların kapsam dışı bırakılma şekilleri genellikle; 1 yıllık kapsam dışı, 2 yıllık kapsam dışı ve ömür boyu kapsam dışı şeklindedir.

Ülkemizde sağlık sigortası hizmeti veren firmalarda burun ameliyatı, sinüs ameliyatı, menisküs ameliyatı ya da geniz eti ameliyatı gibi kısa dönemde tedavi zorunluluğu daha az olan rahatsızlıklar ilk 1 yıl içerisinde karşılanmamaktadır. Bu durum sağlık sigortası yapan şirketlerin kötü amaçlı kişilerden korunmak için kullandığı bir yöntemdir. Örneğin; geniz etinde sorun olduğunu öğrenen bir insan tedavi olmadan önce sağlık sigortası yaptırarak, daha sonra bu sorun yeni oluşmuş gibi davranarak sigortanın tedavi masraflarını karşılamasını isteyebilir. Bu tür suistimalleri önlemek için sigorta şirketleri genellikle ilk bir yıl bu tür tedavileri kapsamamaktadır.

Özel sağlık sigortalarının kapsamı öncelikle sigorta şirketine ve daha sonra kişinin yaptığı sigorta paketine göre değişmektedir. Bu nedenle sağlık sigortası yapmadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de, sağlık sigortasının hangi hastaneleri kapsadığıdır. Sigorta şirketi kişinin sağlık masraflarını karşılamak için belirli hastaneler ile anlaşma yapabilir ve bu durumda kişinin anlaşmalı olan hastanelerde tedavi olması durumunda sigortası tedavi masraflarını karşılamaktadır.

Sağlık sigortası kapsamında anlaşmalı olmayan hastanelerde uygulanan tedavi sigorta şirketi tarafından karşılanmayabilir, tedavi masraflarına limit konabilir ya da masrafların sadece belirli bir kısmı karşılayabilir. Bu durum kişinin sağlık sigortasının paketine ve sigorta şirketinin anlaşma şartlarına bağlıdır. Bu nedenle özel sağlık sigortası yaptırmadan önce sigorta şirketi ile tüm ayrıntıların konuşulması ve buna göre sağlık sigortasının yapılmasında büyük fayda vardır.

Bir Cevap Yazın