Klima nereye takılmalı?

Günümüzün gelişen teknolojisi ile klima kullanımı bir lüks olmaktan çıkarak, hem kış mevsiminde hem de yaz aylarında bir ihtiyaç haline dönüşmüştür. Eve ya da işyerine klima taktırmaya karar verilmesi ile montajın yapılacağı yerin tespit edilmesinin önemi de ortaya çıkar. Mekanın ısınma ya da soğutma verimliliği, her şeyden önce klimanın takıldığı yere bağlıdır. Her ne kadar kaliteli bir klima alınsa da, yanlış yere takıldığı zaman oldukça düşük bir verimlilikte çalışacaktır.

Klima takılırken göz önüne alınması gereken konuların başında; klimanın elektrik şebekesine, su tesisatına ve dışarıya açılan bir bölüme yakın olması gelir. Klimanın çalışması için gerekli olan elektriği karşılamak için kullanılan elektrik tesisatının doğrudan sigortaya bağlı olması ve sigortanın klimanın çalışma yükünü kaldırması gerekir. Ayrıca klimanın çalışması ile oluşan suyun da rahat bir şekilde dışarı atılması için dışarıya kolaylıkla açılabilen bir bölüme yakın olması da gereklidir. Bu unsurlar dikkate alınarak klimanın takılacağı yerin belirlenmesi, estetik görünümden çok daha önemli bir konudur.

Klimanın nereye takılacağının belirlenmesinde etkili olan bir diğer faktör de, klimanın takılacağı duvarın yapısıdır. Klimanın iç mekanda görünen kısmı kadar, dış kısımda da ağır bir motoru olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle klimanın takılacağı duvarın hem klimanın hem de motorunun ağırlığını destekleyebilecek sağlamlıkta olması gerekir. Klimanızın nereye takılacağına karar verirken nerede güzel görüneceğine değil, herhangi bir arıza durumunda nerede daha kolay müdahale edilebileceğini düşünmelisiniz. Klimanızda meydana gelebilecek arızalarda, servis ekibinin hem dış kısımdaki motora hem de iç kısımdaki klima ünitesine rahat bir şekilde müdahale edebilmesi gerekir.

Klimaların dış ünitelerinin de mümkün olduğunca doğrudan güneş ışığı alarak ısınmayacağı bir yere takılması gerekir. Klimanın iç ve dış ünitesinin doğru yere takılması için evinize gelen keşif ekibi ile konuşarak, hem ihtiyaçlarınızı hem de yaşam alanınızı nasıl kullandığınızı anlatın. Böylece teknik anlamda gerekli olan koşullar ile sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir ortak nokta bulunması daha kolay olacaktır.

Bir Cevap Yazın