Akvaryuma kaç balık konur?

Akvaryum kurmak isteyenler, öncelikle satın alacakları akvaryumun içerisinde kaç tane balık konması gerektiğini bilmelidir. Tıpkı insanlar gibi balıklarında geniş bir yaşam alanına ihtiyacı vardır ve gereğinden fazla balık hem sudaki oksijen miktarını azaltarak hem de suyun içerisinde atık maddelerin miktarını arttırarak balıklara zarar verir. Akvaryumun büyüklüğüne, yetiştirilecek balıkların türüne, akvaryum içerisinde kullanılan süs eşyalarının boyutlarına ve balıkların erişkin hale geldiklerine kaplayacakları alana göre akvaryuma kaç balık konması gerektiğinin doğru hesaplanması gerekir.

Genel olarak uygulanan ve kesin bir sonuç alınması garanti olmamasına rağmen; 5 litre suya 3 cm uzunluğunda balık yöntemi, doğru hesaplamalar ile uygun balık sayısının bulunmasına yardımcı olacaktır. Her 5 litre su için 3 cm uzunluğunda balık olması, tüm balıkların ihtiyacı olan oksijeni alabilmesi ve atık maddelerden etkilenmemesini sağlar. Ancak bu aşamada satın alınan balıkların mevcut boyutlarının değil, birkaç ay sonra sahip olacakları boyutların dikkate alınması çok önemlidir.

Akvaryum içerisine konan balıkların boy uzunluğu kadar, genişliklerinin de dikkate alınması gerekir. 5 cm uzunluğundaki bir Japon Balığı ile aynı uzunluktaki bir Melek Balığının suda kapladığı alan aynı değildir. Bu nedenle balıkların yetişkin hale geldikleri zaman hangi boyutlarda olacağının öğrenilmesi gerekir ve buna göre akvaryum için ideal balık sayısı belirlenmelidir. Balıkların boyları ve genişlikleri arttıkça sudan daha fazla oksijen almaları gerektiği unutulmamalıdır. Petshop’tan satın aldığını 2-3 cm boyundaki yavru bir Kedi Balığı, birkaç ay gibi kısa bir süre içerisinde 10 cm büyüklüğe dahi ulaşabilir. Bu aşamada bir Kedi Balığı için 5 litre değil, yaklaşık olarak 15 litre su ayırmanız gerekecektir.

Akvaryumunuz için ideal balık sayısını hesaplarken, akvaryumun boşken sahip olduğu hacmi değil, içerisi doluyken sahip olduğu hacmi hesaplamanız gerekir. Satın alırken size hacminin 60 litre olduğu söylenen bir akvaryum, içerisine konan; hava filtresi, termostat, akvaryum bitkileri, kum, akvaryum süsleri ve çakıllar gibi diğer malzemeler ile birden 50-55 litre hacme sahip bir akvaryum konumuna gelebilir. Ayrıca size söylenen akvaryum hacminin akvaryum ağzına kadar su ile dolu iken sahip olduğu kapasite olduğunu da unutmayın ve kullanacağınız akvaryumdaki su seviyesinin 5-10 cm daha aşağıda olacağını da hesaplayın. Böylece akvaryumunuz için ideal balık sayısını hesaplayabilir ve uzun süre boyunca balıklarınızın keyfini çıkartabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın