Saçlar nasıl uzatılır?

Saç uzatmak için doğru bir şekilde yapılacak saç bakımı ve beslenme koşullarının düzeninin sağlanması gerekir. Saçlar

saç uzatma

ortalama olarak bir ayda 0,5 cm ile 2,5 cm arasında uzar. Arada bu kadar fark olması genetik faktörlerin etkisinden olabileceği gibi, saçlara düzenli bakımın yapılmaması ve beslenme sonucunda yeterli vitamin almamak, saçların sıkça boyanması, saçları yıpratacak biçiminde kurutma makinesi gibi sıcaklık veren cihazların kullanılması sayılabilir. Saçların yıpranmasına neden olan bu faktörler sebebiyle, saç uzaması engellenmektedir. Saçların istenildiği gibi uzamasını istiyorsanız, saç bakımların yapılmasının ihmal edilmemesi gerekir. Saçların çabuk uzatmasını sağlamak için, mucize bir ilaç ya da bakım kürleri uygulaması yetmiyor. Saça doğru bakım uygulamak, ihtiyacı olan vitaminlerin ve minerallerin sağlanması, uzama sırasında kırılmalarını engellemek gerekiyor. Saçların bu şekilde sağlıklı olmasını sağlayabilirseniz, bakımsız olan saçlara göre daha çabuk uzamalarına neden olursunuz.

Saç uzatma için saç derisinin önemi nedir?

Saçlara ihtiyacı olan bakımı sağlamak için, öncelikle saç derisine gereken desteği vermelisiniz.  Saçların ne kadar parlak, bakımlı ve telleri sağlıklı olursa olsun, saç köklerine özen gösterilmezse saçlar zayıflayacak, daha donuk bir görünüm alacak ve dökülmeler olacaktır. Saç köklerinin güçlendirilmesi için ilk önce saç derisini temiz tutmalı, bölgede bakteri ve yağ oluşmasının önüne geçmelisiniz. Saç derisine düzenli bir şekilde masaj yapmalı ve burada kan dolaşımını arttırmalısınız. Bu arada saç derisinin kurumasına engel olmak için, doğal yağlar kullanmalı ve bununla masaj yapmalısınız. Bunları yaptığınız takdirde saç kökleriniz güçlenecek, aynı zamanda kepeklenme ve cilt hastalıkları riski olmayacaktır.

Doğal yağlarla saç bakımı nasıl yapılır?

Doğal yağları taşıyıcı ve uçucu olarak ayırabiliriz. Limon, lavanta ve biberiye gibi yağlar uçucu nitelikte, hint yağı, badem yağı ile zeytinyağı gibi yağlar ise taşıyıcı niteliğe sahip olan yağlardır. Uçucu yağlar saç derisine uygulandığında tahrişe sebep olurlar. Bu yüzden yapılan masajlarda uçucu yağlar, taşıyıcı yağlarla karıştırılarak inceltilmelidir. Doğal yağların kullanılması saç derisini yumuşatacak, nemlendirecek ve saç uçlarının kırılmasını önleyerek, saçların sağlıklı uzamasını sağlayacaktır.

Saç uzatmaya yardımcı olacak ürünler nelerdir?

Saçların uzaması için piyasada satılan kozmetik ürünlerin dışında, B kompleks vitaminleri, C ve A vitamini içeren takviyeler kullanmak faydalı olacaktır. Bunların dışında keten tohumu yağı, ısırgan otu, silis gibi ürünler saç uzatmaya yardımcı olan doğal ürünler arasındadır. Başka hastalıklar için ilaç kullanan kişiler, bu ürünleri kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalıdır.

Saç uzatma için kullanılabilecek bitkisel yöntemler nelerdir?

  • Bir adet turpu dört bardak suya koyarak kaynatın. Beş dakika sonra suyun içinden turpu alarak, suyun biraz ılınmasını bekleyin. Ilınmış suyun içerisine bir adet yumurta sarısı koyarak karıştırın. Hazırladığınız bu karışımla saç derisine masaj yapıp iyice yedirin. Bunu her hafta saçınıza uygulayabilirsiniz. Saçlarınızın uzamasını sağlayacağı gibi, saçların kırılmalarını önleyecektir.
  • Şampuanınızın içine kırk damla terebentin yağı ile ezilmiş bir adet sarımsak koyup, saçlarınızı bununla yıkayabilirsiniz.
  • Saçların uzamasını sağlamak için, onları içten kuvvetlendirerek beslemeniz gerekir. Bunun için pirinç, yumurta, ceviz ve badem gibi faydalı besinlerin tüketimine önem vermeniz gerekir.
  • Badem yağını, zeytinyağını, hint yağını ve yılan yağını eşit miktarlarda karıştırarak, saçlarınıza masaj yapmalısınız. Masajın sonrasında saçlarınızı bol suyla yıkamalısınız.
  • 10 gram entele otunu iki bardak su ve iki bardak sirke ile birlikte kaynatın. Karışım yarı yarıya azalıp buharlaşana kadar kaynatmaya devam etmelisiniz. Karışım soğuduktan sonra, banyo öncesinde saç derinize bununla masaj yapabilirsiniz. Masaj sonrası iki saat kadar bekleyip, saçlarınızı bol suyla yıkayabilirsiniz.
  • Susam otu yağı ve çörek otu yağını bir kabın içinde karıştırın. İçine bir adet yumurta sarısı karıştırın. Bu karışımla saçlarınıza 15 dakika masaj yapıp, ardından saçlarınızı bol suyla yıkayın.
  • İki yemek kaşığı zeytinyağını cezvenin içinde ocakta biraz ısıtın. Bununla saçlarınıza masaj yapıp, bir süre bekletin. Ardından saçlarınızı bol suyla yıkayın.

Bir Cevap Yazın