Saç yağlanması neden olur?

saç yağlanmasıSaç yağlanması, saç altındaki yağ bezlerinin salgıladığı sebum maddesi sebebiyle, saçların yağlanması demektir. Saç yağlanması daha çok düz saçlı kişilerde görülmektedir. Bunun sebebi, kıvırcık saçlı kişilerin saç derisindeki yağın, saçlara yayılmakta zorlanmasıdır. Kadınlarda ve erkeklerde aynı derecede sorun yaratabilen bu durum, aslında vücudumuzun savunma mekanizması gereği, saç altındaki derinin aşırı miktarda yağ üretmesinden kaynaklanmaktadır. Yağlı saçlar görünüm itibarıyla herkesi rahatsız eder. Bununla birlikte, saç dökülmesi ve derideki mantar sayısını arttırıp, kepeklenme ve egzama oluşumuna sebep olur.

Saçın yağlanması, hormonal dengesizlikler sebebiyle olmaktadır. Bunun yanında, bazı yan faktörler yağlanma sorununu arttıracaktır. Özellikle saçları sıcak su ile yıkamak, kremler, spreyler, sıcak fön uygulaması yağlanmayı arttırmaya yardımcı olacaktır. Stres, çevresel faktörler, kalıtsal etkenler, hormonal sorunlar da saç yağlanması için etkili sebepler arasında sayılabilir.

Saç yağlanması problemini çözmek için, yapılacak olan saç derisinin neden yağlandığını yani altta yatan sebebi bulmaktır. Sebebi bulduktan sonra, çözüm yollarına başvurmak kolay olacaktır. Eğer sebep dış faktörler ise, bunun çaresi bunlardan uzak durmakla çözülecektir. Hormonal ve kalıtsal sebepli olan saç yağlanmasında, saça iyi gelen bitkileri kullanmak fayda sağlayabilir. Kekik suyu, limon, deniz tuzu, ıhlamur, polen tozu, ısırgan otu, elma sirkesi, nane, biberiye gibi faydalı bitkilerle yapılacak kürler, saç yağlanmasının önlenmesine yardımcı olacaktır. Saçların yağlanmaması için, saçlarımızla fazla oynamamalı, kesim tarzını kolay kullanıma göre ayarlamalı, fırçalama ve tarama işlemlerini çok uzun şekilde yapmamalıyız. Saç fırçalama işlemi, saç derisindeki yağ bezlerini aktifleştirdiği için yağlanma oranını arttıracaktır. Uzun süre güneşe maruz kalma, sık sık boya, perma yaptırılması saçı korumasız hale getirip yağlanma da etkili olacaktır. Şampuan seçiminde dikkatli olunması ve yağlı saçlar için üretilen şampuanların tercih edilmesi gerekir. Saç kremlerinin kullanılmasından mümkün olduğu kadar kaçınılmalıdır.

Saç yağlanması, mutlaka tedavi edilmesi gereken bir problemdir. Tedavi edilmediği takdirde saç dökülmesi, kepeklenme ve mantar sorunlarının oluşması kaçınılmazdır. Gerek kadınlar için, gerekse erkekler için ortak bir sorun olan saç yağlanması, tedavisi olan bir rahatsızlıktır, mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Kalıcı çözümler için uygulamanız gereken, saçlarınıza gereken önemi vermeniz ve sağlığınızı korumanızdır. Sağlık bir bütündür, vücudumuzun tamamını korumak sağlığımızı elde tutmamızı sağlar. Sağlıklı günler sizinle olsun..

 

Bir Cevap Yazın