Playstation 4’ün özellikleri nelerdir? – Detaylı İnceleme

Bu yazımızda Sony Playstation 4 (PS4)’ü inceliyoruz. İncelememizde PS4‘ün teknik özelliklerinden de bahsedeceğiz. Dilerseniz başlayalım.

PS4

Sonunda Playstation 4‘ü görmeyi başardık. Sony ürünü E3 Los Angeles Oyun Fuarı’nda tanıttı. PS4‘ün fiyatı 399$ olacak.

Playstation 4‘ün tasarımı Xbox One’a benziyor. Tasarımda biraz PS2 havası var gibi. PS3’den farklı olarak köşeleri oldukça sert bir görünüm katmış. Sade bir tasarım ile karşı karşıyayız.

Dualshock4

Yeni Oyun Kumandası: DualShock 4

Her konsolda yenilenen, oyuna hükmettiğimiz kumandalar Playstation 4‘de sade bir görüntü veriyor. DualShock 4‘ün DualShock 3’e göre göze çarpan ilk yeniliği kolların üzerinde bulunan LCD ekranlar. Bu ekranlar hariç DualShock 4‘de fazla bir değişiklik göremedim. Tasarım olarak ayırt etmesi güç.

DualShock 4 tasarım yönünden pek farklılık hissettirmese de konfor açısından çok büyük bir gelişme var. Düğmeler eli yormayacak, rahatsız etmeyecek şekilde geliştirilmiş. DualShock 3’den farklı olarak yeni bir düğme yok.

Playstation-4

Playstation 4’ün Tasarımı

PS4 köşeli bir tasarıma sahip. Yüzeyi oldukça çekici fakat köşeleri benim hoşuma gitmedi. Playstation 4‘ün rakibi Xbox One’ın tasarımı da köşeli. Açıkçası her iki konsolun tasarımını da sevmedim. Bu kadar büyük markalara bu tasarımı yakıştıramadım.

PS4 – Playstation Plus

 Playstation 4 hakkında akıllara takılan bir başka soru Playstation Plus içerip içermeyeceğiydi. PS3 ve PS Vita’da olduğu gibi PS4’de de Playstation Plus bulunacak. Fakat abonelik fiyatı artışı ile elimize ulaşacak.

Playstation Plus sayesinde az ücretle daha fazla oyun oynayabileceğiz. Sonybununla ilgili iyi bir kampanya başlatabilirse aboneliklerde bir patlama yaşanabilir.

control

Gaikai Bulut Sistemi

Playstation 4′deki bir diğer yenilik ise Gaikai Cloud sistemi. Bu sistem sayesinde oyunların tanıtım (demo) sürümlerine kolayca erişebileceğiz. Eskiden Playstation dergilerinin yanında verilen demo oyunlar şimdi kolayca indirilebilecek. Sony Gaikai Bulut sistemini bolca kullanacağa benziyor. Muhtemelen yeni çıkan Sony konsollarında tekrar kullanılacak.

PlayStation4-PS4-

PS4 ve Video

Önemli video şirketlerinin uygulamaları Playstation 4‘e göre optimize edilip hizmetimize sunulacak. Açıkçası bu tür cihazlarda video optimizasyonu şart haline geldi.

İnternette video izleme işi her yaşta, her kesimde yapılan bir eylem oldu. Hal böyle olunca piyasadaki cihazlar buna göre geliştirildi.

PS4 – Oyun

Playstation 4 için birkaç oyun hazır. Fakat bir sene sonraya kadar oyunlarda fazla bir çeşitlilik beklememek gerek. PS4’ün yüksek donanımı sayesinde oyunların grafiklerinde çağ atlıyoruz.

Oyunların fiyatı oldukça pahalı olacağa benziyor. Bu yüzden insanlar korsana yönlenecek. Oysa oyun satışlarında iyi bir kampanya olsa üreten de mutlu olacak müşteri de.

PlayStation-4-system-architecture

Playstation 4 – Donanım Özellikleri

  •   -USB 3.0 (3 GİRİŞ)
  •   -GDDR5 8GB RAM
  •   -BLU-RAY SÜRÜCÜ
  •   -500GB DEPOLAMA ALANI
  •   -SEKİZ ÇEKİRDEK AMD İŞLEMCİ

Xbox One gibi PS4 de 500GB sabit diske sahip. Oyunların boyutları artıyor,bu alan yetecek mi, önümüzdeki günlerde göreceğiz. Playstation 4 AMD işlemcileri ve grafik sistemlerini kullanıyor. Şu an için PS4‘ün donanım özellikleri mükemmel görünüyor.

Playstation 3 Oyunları Ne Olacak?

Playstation 4‘ü aldığımızda PS3 oyunlarını oynayabilecek miyiz? Bu konu hakkında tam bir açıklama yapılmasa da büyük ihtimalle oynayamayacağız. Sony bu konu hakkında bazı firmalarla görüşmeleri sürdürüyor. Eğer PS3 oyunlarını oynayabilirsek muhtemelen PS1 ve PS2 oyunlarını da oynayabileceğiz.

ps4-kolu

DualShock 4 – Dokunmatik ve Girişler

DualShock 4‘ün LCD ekranında “PAYLAŞ” özelliği göze çarpıyor. DualShock 4 üzerinde kulaklık ve mikrofon girişi, Micro USB girişi bulunuyor. Kulaklık özelliği göze çarpan bir yenilik.

PS VİTA’yı oyun kolu olarak kullanabileceğiz. Uzaktan yönetim sayesinde PS4‘ü tablet pc ve telefonlarla da yönetebileceğiz.

Playstation 4 incelememizin sonuna geldik. Konsolun özellikleri bu şekilde.

Bir Cevap Yazın