Saç maşası yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

saç maşasıSaçları düz olan kişiler bazen kıvırcık ya da dalgalı saçlara sahip olmayı isteyebilir. Bunu yapmak içinde ya kuaföre gitmeleri gerekir ya da evde saç maşası yardımıyla saçlarına istediği şekli vermeleri gerekir. Saç maşası kullanarak tercihinize göre iri dalgalara ya da sık dalgalara sahip olabilirsiniz. Fakat saç maşasını nasıl kullanmanız gerektiğini iyi bilmelisiniz. Çünkü hem saçlarınıza zarar verebilir, hem de istediğiniz gibi saçlarınızda dalgaları elde edemeyebilirsiniz.

Saç maşası nasıl kullanılmalı?

İlk önce saçınızı ortadan ikiye ayırın ve bu ayırdığınız tutamları da daha küçük tutamlara bölün. Bu sayede saç maşasını daha kolay kullanabilirsiniz ve uygulamayı yaparken saçlarınız karışmaz.

Saç maşasını saçlarınızda kullanmaya başlamadan önce, hem saçlarınızı ısıya karşı koruyan hem de oluşan dalgaların kalıcılığını arttırabilecek bir ürünü bütün saçınıza uygulayın. Daha sonra orta incelikte olan bir tarakla saçınızı tarayın ve ürünün bütün saçınıza iyice dağıldığından emin olun. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken ürünü ıslak saçınıza uygulamak ve ürünün miktarında aşırıya kaçmamaya özen göstermek gerekir. Çünkü bunu fazla kullanırsanız, saçınız sertleşebilir.

Daha sonra fırça kullanmadan saçlarınız kurutun. Kurutma işleminde makineyi saçınızın yönünde aşağı bakar biçiminde tutarsanız daha yumuşak ve parlak saçlara sahip olabilirsiniz.

Eğer daha sık ve kıvırcık bir saça sahip olmak isterseniz, saç tutamlarını ince tutmalı ve daha ince bir maşayla uygulama yapmalısınız. Eğer daha iri dalgalı bir saça sahip olmayı isterseniz tutamları daha kalın tutun ve orta ya da kalın bir maşayla uygulama yapın.

Maşayı dik şekilde tutun ve saç kökünden başlayıp saçı dolayın. Sadece saçın uç kısmında ufak bir tutamı maşaya dolamayın. Buna dikkat ederseniz daha doğal dalgalı bir görünüm elde edersiniz.

Saç maşasını bütün saçınıza uyguladıktan sonra, saçınızda daha yumuşak bir görünüm elde etmek isterseniz saçlarınız ellerinizle hafifçe tarayın.

Saçlarınıza maşa yaparken nelere dikkat edilmeli?

Eğer saçlarınız yumuşak ve akışkan bir özellikte ise, saçınız ıslakken saçınıza köpük sürebilirsiniz. Bu sayede dalgaların kalıcılığı da artar.

Dip kısımları kıvırcık bir saça sahip iseniz, maşayı uygulamadan önce hızlı bir fön çekmek hem işinizi kolaylaştırabilir hem de saçlarınızda daha güzel bir sonuç alabilirsiniz.

Maşanın gün içinde, yoğun temponuza rağmen kalıcı olmasını isterseniz, işlemden sonra tercihinize bağlı olarak saçınıza yumuşak ya da sert bir sprey sıkabilirsiniz.

Maşa uygulamasından sonra bukleleri açmayı isterseniz tutuculuğu olan bir dax kullanın.

Saçınıza sıkça maşa yapıyorsanız saç uçlarındaki kuruluğu giderebilecek maskeler ve saçınızı ısıya karşı koruyabilecek ürünler kullanın. Fakat bunun en doğru olanı çok sık maşa kullanımından kaçınmanızdır.

Maşayı yaparken saçınız mutlaka kuru olsun.

Saç maşasını saç derinize çok fazla yaklaştırılmayın ve aynı tutam üzerinde çok fazla bekletmeyin.

Hangi büyüklükte dalga istiyorsanız, dalgaların büyüklüğüne uygun doğru saç maşasını tercih edin.

Saç maşasının ısısını saçlarınızın tipine göre ayarlamalısınız. Eğer çok hassas ve kırılgan bir saça sahip iseniz maşanın ısısı 200 derecenin altında olsun.

Saç maşasını kullanımınız sona erince, maşanın iyice soğumasını beklemelisiniz. Maşanın tam olarak soğuduğundan emin olduğunuzda, bunu nemli bir havlu ile silin.

Bir Cevap Yazın