Epilasyon cihazı nasıl kullanılmalı?

epilaysonKadınların en büyük sorunu olan istenmeyen tüylerden kurtulmak için farklı yöntemler bulunmaktadır. Epilasyon cihazları pratik kullanımıyla en fazla tercih edilen yöntemlerden biridir. Fakat doğru bir şekilde kullanılmadığı zaman olumsuz sonuçlara neden olabilir. Bu yüzden yeteri kadar fayda sağlamanız için, epilasyon cihazının kullanımıyla ilgili bazı bilgiler paylaşmak istedik.

Epilasyon cihazı kullanımıyla ilgili bilgiler

Eğer tüyler epilasyon cihazını kullanabilmek için yeteri kadar uzun değilse epilasyon işlemini daha sonra yapmanız gerekir.

Epilasyon yaptığınız yerin sıcaklığının, oda ısısında olması gerekir. Ortam çok soğuk olursa tüyler gerilir ve epilasyon cihazı tüylerin kırılmasına neden olur. Bu yüzden oda sıcaklığı önemli bir unsurdur.

Epilasyon yaptığınız sırada vücut sağlığınız da oldukça önemlidir. Eğer vücudunuzda açık yara ya da kabuk oluşumu gibi şeyler varsa epilasyonu yapmamalısınız. Aksi halde canınız normalden daha fazla yanabilir.

Uygun koşullar sağlandıktan sonra, vücudunuzu epilasyon için hazırlamalısınız. Öncelikle üzerinde epilasyon cihazı kullanacağınız bölgenin kuru olmasına özen gösterin. Mümkün olduğu kadar banyodan sonra yani cildiniz nemliyken bunu kullanmayın. Eğer duş almak isterseniz, bir fırça ya da lifle epilasyon yapacağınız bölgeyi temizlemeli ve gözeneklerin açılmasını sağlamalısınız. Bu epilasyon cihazı kullanırken en fazla karşılaşılan sorun olan batıkların oluşmasına engel olur. Ancak duştan çıkınca mutlaka vücudunuzun kurulandığından emin olmalısınız.

Eğer epilasyon cihazıyla ilk kez işlem yapacaksanız, bir gün önce kolunuzda ya da bacağınızda ufak bir bölümde bunu denemelisiniz. Bununla gece boyunca vücudunuzdaki yan etkilerini görür ve buna göre önleminizi alabilirsiniz.

Epilasyon yaparken epilatörü tüylerin tersi yönünde tutup yukarı doğru gezdirmeniz gerekmektedir. Tersini yaparsanız tüyler kırılır ve bu batık oluşumuna neden olabilir.

Tüyleri almaktan korkarsanız ya da cihazı korkarak kullanırsanız canınız daha fazla yakabilir. Bu yüzden korkusuz olmalı ve işlemi böyle yapmalısınız. Ayrıca bastırmadan yaparsanız tüyleri alamazsınız ve daha çok acı hissedersiniz. Ancak iyice alayım ve hiç kalmasın diye daha fazla bastırırsanız vücudunuzda yaralanma olabilir, çirkin bir görünüm elde edebilirsiniz.

Epilasyon bittikten sonra vücudunuzda kızarma ve tahriş olduysa, bunun için bir havluya saracağınız buz parçaları yardımıyla bacaklarınızı soğutun. Eğer kızarık görünüm gün boyunca gitmezse, doktora danışmanız gerekir.

Epilasyon nedeniyle kuruyan vücudunuza nemlendirici bir krem uygulayın. Bu daha güzel sonuçlar almanızı sağlar.

Duş aldığınızda vücudunuzu ferahlatıcı duş jelleri kullanabilirsiniz. Bununla peeling ürünleri, fırçalar ile vücudunuzda daha hoş bir görünüm sağlayabilirsiniz.

Eğer epilasyonda bacaklarınızı yaparken canınız çok acırsa uyguladığınız bacağı değiştirebilirsiniz.  Kollar içinde aynısını yapabilirsiniz.

Vücudunuz epilasyonda terliyorsa, bir havluyla silin ya da pudra ile terleyen bölgeleri temizleyin.

Epilasyondan sonra cildiniz tahriş olduysa, güneşlenme ya da solaryuma girmek için en az bir gün beklemeniz sağlığınız açısından faydalıdır. Koltuk altı için, deodorant ya da parfüm sıkmak içinde bir süre bekleyin.

Epilasyonda regl dönemlerinde canınız normalden daha fazla acır, ayrıca regl döneminde alınan tüyler daha kısa sürede çıkmaktadır. Bu yüzden epilasyonu daha sonraya ertelemenizi tavsiye ederiz.

Epilasyon cihazını kesinlikle yüzünüzde kullanmayın. Çünkü yüzünüzdeki tüyler oldukça ince ve hassastır, tekrar çıktığında daha sert ve çirkin olur. Ayrıca yüzün cildini epilasyon cihazına kaptırma riski de bulunmaktadır.

Epilasyon cihazının en büyük avantajı, cımbıza benzer açılıp kapanan çok sayıda uca sahip olmasıdır. Bu uçları tüyleri tek tek çekmekte ve tüylerin tekrar çıkması 2-3 haftayı bulmaktadır.

Epilasyon cihazı alırken, kaliteli ve güvenilir olmasına dikkat etmelisiniz. Kalitesiz cihazların ciltte yanma ve tahriş gibi sorunlara neden olması mümkündür.

Epilasyon cihazları günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte oldukça fazla türde üretilmektedir. Hatta güzellik merkezlerinde kullanılan lazer epilasyon işlemindeki lazer makineleri de evde kullanıma uygun hale gelmiştir. Bu cihazların fiyatı normal epilasyon cihazlarına göre biraz daha yüksektir. Ancak lazer epilasyonda kılların bitiş garantisi olması yüzünden, bu aletlerin tercih edilmesi fazladır.

Epilasyon cihazının temizliği

Epilasyon temizliği, bazı mikrobik hastalıklardan korunmak için önemlidir. Bu yüzden temizliğini aksatmayın. Temizlik için önce epilatörün kapalı durumda olmasına dikkat edin.

Epilatörü temizlerken asla sabun, alkol gibi temizleyici maddeler kullanılmamalıdır. Aparatı epilatörden çıkarıp suyun altında temizleyin. Epilasyon başlığını ise cihazdan çıkararak, paketin içindeki fırça yardımıyla tüylerden temizleyin. Aparatı temizleyin ve epilatöre takarken iyice kuru olduğundan emin olun. Bu nedenle aparatı iyice sallayın, bir havluyla bunu kurulayın.

Bir Cevap Yazın