Saç dökülmesinde yanlış bilinenler nelerdir?

saçErkekleri ve kadınları etkili olan saç dökülmesi, çoğunlukla genetik etkenlere bağlı yaşanan bir sağlık sorunudur. Aileden gelen genler saçların sağlıklı olup olmadığını belirleyen önemli bir etkendir. Saç dökülmesinin genetik olarak olması halinde bunu önlemek oldukça zordur.

Saç dökülmesi hakkında yanlış bilinenler nelerdir?

Toplumda herkes tarafından bilinen yiyeceklerin saç dökülmesini önleyeceği ve dökülmüş olan saçların yeniden çıkabileceği ile ilgili görüş oldukça yanlıştır. Saç dökülmesi meydana geldiği zaman, mutlaka doktor kontrolü yapılmalı ve tedaviye başlanmalıdır. Tedavi için kullanılan ilaçlar saç dökülmesini yavaşlatır. Bu etki saçların daha geç döneme kadar kafa derisinde kalmasına yardımcı olur. Saç dökülmesi sırasında saçların kazınması gibi bir eylem de, saç dökülmesini olumlu olarak etkileyen bir yol değildir. Saçları kazıtmak dökülmüş olan saçların yeniden çıkmasında etkili olmaz. Saçlar için kullanılan şekillendirici jöle ve sprey gibi ürünlerde saç dökülmesine neden olduğu inanışlar da, dökülmelere etki edecek etkenler arasında yer almamaktadır. Bu ürünler yoğun olarak kullanılırsa saç tellerinin zayıflamasında etkili olabilir. Bu nedenle kullanımdan sonra saçların yıkanıp, temizlenmesi tavsiye edilir.

Saç dökülmesi nasıl engellenir?

Saçların genetik olarak dökülmesi durumunda bunu durdurmak mümkün olmadığı için, saç dökülmesini yavaşlatacak yollar tercih edilmelidir. Bunun için bir uzmana danışılarak kullanılan B6 vitamini ve çinko gibi doğal ürünler faydalı olabilir. Bundan başka kullanıldıkları sürece saç dökülmesini önlemede etkili olan ilaçlar düzenli olarak kullanılır. Ayrıca dökülmelerin olduğu saçsız bölgelere saç ekimi yapılması gibi yöntemler tercih edilebilir. Bunun yanı sıra saçların sağlıklı olması için beslenme önerilerine uyulması, bol su içip saç tellerinin nemini korumasına yardımcı olma, saçların temizliğine dikkat etmeli, faydalı saç bakım maskelerinin yapılması ve saçların düzenli olarak taranması faydalı olur. Saçların düzenli olarak taranması bölgedeki kan dolaşımında etkili olacağından, saçların dökülme hızı yavaşlayacaktır. Bunun yanında sigara kullanma alışkanlığının azaltılması, mümkünse tamamen bırakılması tavsiye edilir. Sigara içilmesi saçların yeterince vitamin ve mineral almasına engel olur ve son derece zararlıdır. Bu durum sigaranın diğer zararlı etkileri düşünülürse, size başka alanlarda da faydalı olur.

Bir Cevap Yazın