Pazartesi sendromundan kurtulmanın yolları nelerdir?

Herkesin yaşadığı bir rahatsızlık olarak, çağımızın en yaygın görülen problemlerinden birisi. İnsanı maalesef atalete sevk eden ve dünyadan zevk almamasını sağlayan bir problem. Sizde yaşamışsınızdır ve yaşamaya devam ediyorsunuzdur. Pazartesi sendromu, insanları gerçekten hayattan soğutan, asabi yapan, tembelleştiren, işinde başarısız kılan ve daha birçok stres sorunu ortaya çıkaran bir durum. Tam hafta içerleri çalışma performansına ayak uydurursun, hafta sonu tatili gelir ve yat babam yat diyerek, işten biranda soyutlanırsın. Sonrasında ise işin yaklaştığını hissederek, yakınmalar başlar. Bunları yaşamamak için ne yapmak lazım diye son zamanlarda çok düşünmeye başladım. Elde ettiğim sonuçları da sizlerle paylaşarak, daha kaliteli bir hayat yaşamanız adına sizlere yol gösterme hizmetinde bulunmuş olacağımdan memnunum.indir (1)

  1. Hafta sonları iş olmadığından yat babam yat tarzı söz konusu oluyor. Ama bu durumun çokta sağlıklı olmadığı açık. Pazartesi de yataktan kalkma çabaları ve direnci gösteriyorsunuz. İnsanları en çok bayan da bu zaten. En iyisi hafta sonunu değiştirmekten geçiyor. Yatmaktan değil, aktif olacağınız, sosyal olacağınız ama iş yorgunluğunu da atabileceğiniz bir hafta sonu geçirmeniz gerekiyor. Uyuyarak geçen bir hafta sonunda, pazartesi sendromunun ağırlaştığını hissedersiniz. Bunun yerine cumartesi ve Pazar yine aynı saatte kalkın. Kahvaltıyı dışarıda yapın. Yürüyüşler yaparak, sağlıklı bir birey olmanın gereklerini yerine getirin.
  2. Pazartesi iş yapmak kimse istemez. Bunun nendi önlerinizden ilk haftadan yığınla bir iş yükü varmış gibi hissetmeniz. Halbuki durum daha farklı. Akşamdan pazartesi için yapacaklarınızı listelemeniz, işe hazırlanma konusunda bir çalışma olacak.
  3. Pazartesi daha şık olarak, kendinizin bir sendrom içerisinde olmadığınızı gösterin. Pazartesi mutsuz ve saçı başı dağınık kişileri görmeniz pek mümkün. Bu gibi durumlar sizin canınızı sıkar. Sizler daha düzgün ve karizma olarak, güler yüzle işinize gitmeyi kendinize seçin. Her günün daha güzel olmasını sağlayın!

Bir Cevap Yazın