Kentsel dönüşüm neyi ifade ediyor?

Bugün ülkemizde inşaat sektörünü hayli hareketlendiren bir çalışma içerisine girilmiş durumda. Bu çalışmalar neticesinde inşallah yeni bir Türkiye imar edilecek. Öncelikle kentsel dönüşümün neden son senelerde hızlandığını söylemek isterim. Zaten 2002 senesinden beri bu tür çalışmaların planlanması yapılıyordu. Depreme karşı yapıların güçlendirilmesi, kısım kısım söz konusu oluyordu. Ama hükümetin yeni kararlar alarak bu işin hızlanması ve sisteme bağlanması için tetikleyici olan unsur Van depreminde yaşanan acı sonuçlar oldu. Daha önceleri çalışmalar hızlanabilseydi, Van ilimizde belki acı karelerle karşılaşmayacaktık ama, her şeyin hak katında bir programı var.92275_kentsel_donusum

Hükümetin 6306 sayılı kentsel dönüşüm yasası sayesinde, artık tüm riskli ve yaşı ilerlemiş olan evler, döşüme tabi tutulmak durumda. Tüm riskli alanlar, rezerv alanların dönüşüme zorunlu olarak uğraması gereken alanlar, her ilde belediyeler tarafından yapılan çalışmalar sayesinde belirleniyor. Bu durumun mal sahiplerine de büyük faydaları var. Devletin sağlamış olduğu krediler sayesinde, ev sahibi oluyorlar. Hem de sıfırdan modern ve sağlıklı bir eve. Devlet ev yapımlarının kolaylaşması adına, harçlardan da mal sahiplerini muaf tutuyor. Eğer dairede kiracı varsa, kiracıya başka bir yere taşınması için destek sağlanıyor.

Biliyorsuuz ki devletin 2023 hedefleri var. Bu hedeflerin manası daha büyük bir devlet olarak 2023 sahnesine çıkmayı ifade ediyor. İlk 10 ekonomiden biri olmak, 500 milyar dolar ihracat rakamına ulaşmak ve 25 bin dolar kişi başı gelire ulaşmak. Bunlar bu devlet için zor değil ama önleyici bir takım sebeplerin aşılması halinde. Mesela bir takım doğal afetlerde insanlarımızın ölmesi büyük devlet olma planlarımızın önünde duran bir engelleyici sebepti. Depremlerde insanımızı kaybetmek, büyük devlet idealine yakışmazdı. Kentsel dönüşüm sayesinde, bunu da aşmış olacağız.

 

Bir Cevap Yazın