Saç boyası seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Saçı oluşturan elementler protein, nem, tuz, şeker ve yağ asididir. Yine tıpkı cildin gibi saçında ph seviyesi 4.5-5.5 arasıdır. Saçların sağlıklı kalması için bu elementlerin ve ph oranının korunmasına dikkat edilmelidir.

Derimiz üzerine temas eden maddeleri kan dolaşımına aktarır. Buna saç derisi de dâhildir ki saçımızı boyarken dikkat etmemiz gereken önemli bir husustur.

Aldığımız gıdaların içeriklerine nasıl dikkat ediyorsak cildimiz içinde kullandığımız bütün ürünlerin içeriğine o derece dikkat etmeliyiz. Saçımıza kullandığımız şampuan,  saç kremi özelliklede boya iyi seçilmelidir.

Amerikalı çevre örgütü EWG’ nin yaptığı araştırmaya göre saç boyalarının üretiminde kullanılan 22 kimyasal maddenin saça ve insan bünyesine çok zararlı etkileri olduğu tespit edilmiş ve özellikle Avrupa Birliğine üye ülkelerde bu kimyasal maddeler yasaklanmıştır. Diğer kimyasalların zehirleme ve deri yolu ile kana ulaşma oranı çok düşüktür.

Oksijenli su içeren boyalar saçta birikir ve çıkmaz. Saçın beslenmesini sağlayan yağların saç uçlarına kadar gitmesini engelleyerek kırık uçlu, kuru ve mat saçlara neden olur.

İçinde rezorsinol, amonyak, phenylene diamine ve hidrojen peroksit maddelerinin bulunmamasına dikkat edilmelidir. Bu maddelerin içinde yer aldığı organik boya adı altında satılan ürünler organik değildir. Ayrıca hidrojen peroksit ve amonyak saçlarda kuruma, matlaşma, deride yaralara, saç kırık ve kopmalarına neden olmaktadır.

Kına içeriğine hiçbir ilave edilmeksizin saçı gayet besleyicidir. Ancak kınanın renk seçeneği kısıtlı olması nedeni ile içine çivit ya da pikramat katılır ki bu kınada farklı ton seçenekleri sağlar. Ancak pikramat kanserojen çivitte saça zarar veren maddelerdir tavsiye edilmez.

Bir Cevap Yazın