Kumpir nasıl yapılır?

Anadolu coğrafyasının neredeyse tamamında uzun zamandır severek tüketilen kumpir, birçok bölgede “patates” kelimesiyle eşanlamlı olarak kullanılan bir kelimedir. Çoğu insan kumpiri kendi başına bir yemek olarak görür ve nedenden dolayı da tek başına yenir. Dışarıda bir şeyler yemek istendiğinde insanlar için lezzetli bir tercih olan kumpiri, evinizde kendi istediğiniz gibi hazırlayabilir ve farklı tatlar yaratabilirsiniz. Temel olarak kumpirin bu lezzeti, patatesin fırınlanarak pişirilmesinden ve bol kaşar ile birlikte kaliteli bir tereyağı kullanılmasından gelir.

Evde kendi lezzetinizi yaratarak kumpir yapmak için öncelikle doğal bir tereyağı kullanmalısınız. Tercih edeceğiniz tereyağının inek sütünden yapılması, sıcak patates ile karıştığında ağır bir koku oluşmamasını sağlayacaktır. Ölçü olarak büyük boy bir patates için tepeleme bir çorba kaşığı tereyağı kullanabilirsiniz. Kumpirin lezzetini içine alması için fırından çıkarttığınız patateslerinizi, tereyağı ile iyice harmanlamalısınız. Bu işlem için metal bir bıçak yeterli olacaktır.

240 dereceye ayarladığınız fırında 35-40 dakika pişirdiğiniz patatesinizin içine 1 çorba kaşığı tereyağını koyduktan sonra metal bıçak yardımı ile tüm tereyağın tamamen patatese işlemesini sağlayın. Patates tereyağını içine aldıkça yumuşayacak ve bıçak ile harmanlanması daha da kolay bir hale gelecektir. Daha sonra kumpirin lezzetini veren en önemli detaylardan biri olan kaşar peynirini koymaya geçebilirsiniz. Bu aşamada kullanacağınız kaşar peynirinin kalitesi, kumpirinizin lezzetini doğrudan etkileyecektir. İdeal ölçü olarak büyük boy bir patates için 150-200 gram rendelenmiş kaşar kullanabilirsiniz.

Kumpirinizi tereyağı ile harmanlarken kullandığınız metal bıçak yardımı ile rendelediğiniz kaşar peynirini tıpkı tereyağında olduğu gibi patatese iyice yedirin. Kaşar peynirini patates ile harmanlarken bir yandan da tuz serperek, kumpirinizin lezzetini içine almasınız sağlayabilirsiniz. Tuz patatesin pişmeye devam etmesini sağlayacağından hem kumpirin tuzsuz olmasını engelleyecek hem de kaşar peynirinin daha uzun süre yumuşak halde kalmasını sağlayacaktır. Bu aşamadan sonra üzerini düzelttiğiniz kumpirinizin üzerini; mısır, bezelye, Amerikan/İtalyan/Rus salatası, biber, zeytin, mantar, salam, sosis, haşlanmış sebzeler, turşular, ketçap ve mayonez gibi malzemelerle süsleyin. Kumpirinizin üzerine ne koyacağınız tamamen sizin zevkinize bağlı olduğundan, yaratıcı lezzetler yaratmaktan çekinmeyin ve farklı malzemeler kullanmaya çalışın. Böylece ortaya “otantik kumpir” olarak bilinen sentez lezzetler çıkarabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın