Evde saç nasıl boyanır?

İlk olarak evde saç boyamaya karar vermeden önce saçınızın kesime ihtiyacı olup olmadığını kontrol edin. Kırıklarınız ya da yıpranmış saç telleriniz varsa saçınızı kestirin.

Saç telleriniz ince ve kuru ise öncelikle bakım yapın. Güçlenmesi için b vitamini, güneşin etkilerini daha aza indiren ve korumaya yarayan e vitamini, nemlenmesi için avokado yağı ve hindistancevizi yağı içeren ürünler tavsiye edilir.

Boyanacak saç rengini ve tonu cildinizin rengini de göz önünde bulundurarak iyi seçilmelidir.  Saçınızdaki mevcut rengi ile tamamı ile uyuşmayan renklerin evde denenmesi tavsiye edilmez. Evde denenecek boya rengi tonu en fazla saçınızdan bir ve ya iki derece farkı olmalıdır ya da saçınızdaki zaten mevcut rengin tonunda dip boya yapabilirsiniz.

Alınan boya türüne de dikkat edilmeli. Kimyasal boya mı yoksa organik boya mı tercih edeceksiniz karar verilmeli. Yararları ve zararları araştırılmalı.

Tercih edilen boyanın uygulama prosedür kağıdı dikkatlice okunmalı varsa cilde uygunluk testi yapılmalı. Herhangi bir alerjik reaksiyon oluşup oluşmadığı gözlenmeli. Herhangi bir yan etkisi oluşmuşsa boyayı saçınıza uygulamaktan kaçınmalısınız.

Boyanın kıyafetlerini boyama ihtimaline karşı eski kıyafetler kullanmanızı tavsiye ederiz. Çünkü saç boyalarının lekeleri çıkmaz.

Alın, yanak, ense gibi boyanın bulaşabileceği bölgelere vazelin sürün. Bu, cildiniz boyansa dahi cildinizde iz bırakmadan boyanın temizlenmesini sağlayacaktır.

Boya sürmeye başlamadan mutlaka ellerinize eldiven takın. Hem boyanın izi kalmaması için hem de cildinizdeki olası zararları önlemek amaçlı.

Saçınızı boyarken tarama gerekirse dar aralıklı taraklar boyama aşamasında zorluk çıkarabilir. Geniş aralıklı tarak kullanmanızı öneririz.

Dip boyaması yapıyorsanız, beyaz olan bölümleri dikkatlice kapatmaya çalışın.

Saçınızı kuaförlerinde uyguladığı gibi parça parça folyo yardımı ile boyayabilirsiniz. Bu sayede saçınızı uçlarına kadar boyamış olursunuz.

Boya aşaması bittiğinde cildinize bulaşan boya varsa en kısa sürede temizlemelisiniz. Islak mendil ya da pamuk üzerine dökülmüş makyaj temizleyicileri ile temizleyebilirsiniz.

Boya rengini ayarlamak için mutlaka prosedüründe yazan süre ve miktarda uygulanmalı.

Saçınızı bekleme süresi içinde bir işle meşgul olmamanız tavsiye edilir. Şayet zamanın nasıl geçtiğini fark edemeyip boyanın bekletme süresini geçirebilirsiniz.

Saçınızın renginin uzun süre dayanması için saçınızın aşırı güneş ışını, fön makinesi, maşa, saç kurutma makinesine maruz kalmamasına dikkat edin.

Yine saç boyasının rengini çıkma ihtimaline karşı yıkamada eski bir havlu kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Saç renginizin daha parlak dayanıklı ve nemli kalması için boyalı saçlara özel saç bakım ürünleri (kremleri, şampuanları, maskeleri vs.) kullanın.

Bir Cevap Yazın