Sabah makyajını nasıl kolayca yaparsınız?

makyajÖzellikle işe gidenler mevsim ne olursa olsun, sabahları uyanmakta zorluk çekebilirler. Sabah kalkınca henüz kendinize bile gelememişken, bu sırada yüzünüzü bile yıkamak zor gelirken, mutlaka bakımlı olmak zorunda kalmanız nedeniyle makyaj yapmanız gerekebilir. Bunu yataktan kalkmanızın ardından, kapıdan çıkmanız arasındaki o kısacık sürede nasıl yapacağınızı düşünebilirsiniz. Her gün aynı düşünceleri yaşayabilirsiniz. Kahve mi içeceğinize, uyanmaya mı çalışacağınıza, evden çıkmanız için çok kısa süre varken yataktan çıkıp o telaşla nasıl giyineceğinize kar vermeniz gerekiyor. Kadın olmak zor bir zanaat olsa da, zamanı iyi yönetebilirseniz sonuç son derece keyifli olabilir. Bu nedenle sizlere hızlı yapacağınız, hafif sabah makyajı önerilerimiz olacak.

Makyaja başlamadan önce, cildinizi makyaja hazır tutmanızda fayda var. Bunu yapmak için anlık hazırlıkların dışında küçük önerilerimiz bulunmakta.

 • Gece yatmadan önce yüzünüzü temizlemeyi ve nemlendirici sürmeyi sakın unutmayın. Aksi halde yorgun bir ciltle uyanmak zorunda kalırsınız ve bundan güzel sonuçlar elde etmeniz çok zor olur.
 • Gözaltı kremlerini şifonyerin üzerinde değil buzdolabınızda saklamalısınız. Bu sayede sabahları kremler soğuk kompres etkisi yapacak, sizi ve gözaltlarını tazeleyecektir.
 • Cildin genç ve diri kalması için tavsiyemiz, kafein ve nane içeriği olan nemlendiricileri kullanmanızdır. Kan akışını hızlandıracağı için, özellikle sabahları daha fazla işinize yarayacak.
 • Cildinizi ilk önce soğuk su ile yıkayın, ardından mineralli su yani bilinen sade soda ile yıkayın.
 • Sabah makyajının diğer makyajlara göre en belirgin özelliği hafif olmasıdır. Aksi halde sanki bir gece eğlencesine ya da özel bir buluşmaya gidiyor imajını verecek ve sabah saatlerinde göze hoş gelmeyecek bir görünümünüz olacaktır. Bunun dışında gün boyunca yüzünüzde kalacağından, makyajınızın çok kullanışlı olacağını da söyleyemeyiz.
 • Sabah makyajınızı yaparken, eğer cildiniz çok hasarlı değilse yoğun kapatıcıları ve fondötenleri kullanmanıza gerek kalmaz. Cildinizde BB ya da daha örtücü özelliği olan CC kremlerini kullanmanız yararlı olur. Bu kremler hem cilt tonunuzu dengeleyecek, hem de canlı bir görünüme sahip olmanızı sağlayacak. Lokal cilt sorunlarınız yani sivilce, akne, küçük lekeler gibi bölgesel olarak kapatıcıları kullanabilirsiniz.
 • Göz altlarının daha canlı görünmesini sağlamak için sıvı formda olan kapatıcılar kullanın. Bu sayede daha aydınlık bakışlara sahip olacaksınız.
 • Fazla renkli ve gölgelendirilmiş göz kapaklarının yerine cilt renginize uygun olan, toprak tonlarında bir far seçip baz oluşturun. Kaş altlarına süreceğiniz açık renkli bir far kaş şeklinizin daha net görünümüne neden olacaktır. Bunu yaparken kaş altlarınızı bembeyaz boyamamaya dikkat edin. İnci beyazında ya da krem tonlarında renk kullanmanız daha uygun olur.
 • Kirpik diplerine uygulayacağınız bir göz kalemiyle kirpiklerin daha gür görünmesine yardımcı olabilirsiniz. Bunu kalın bir hat halinde çekmek yerine olabildiği kadar dipten ve ince bir şekilde uygulama yaparak bir fırça yardımıyla o keskin görüntüyü dağıtmış olursunuz.
 • Nude tonlarında bir ruj ya da bir dudak parlatıcı yardımıyla makyajınızı tamamlayın.
 • Gün sonu için farklı bir planınız çıktığında, kirpik diplerinde olan kalemi kalınlaştırabilir ve eye liner yardımıyla daha kalın bir hat oluşturmanız mümkün olur. Uyguladığınız hafif bir allık ve belirgin bir ruj sayesinde sabah makyajından kolayca sıyrılmış olacaksınız.

Bir Cevap Yazın