Patates maskesiyle cilt tonunuzu açabileceğinizi biliyor musunuz?

patatesCilt bakımında her zaman doğal şifalı bitkiler, sebze ve meyveler faydalı olur. Hazır satılan cilt bakım ürünleri yerine tercih edildiklerinde, hem daha az maliyetle cildinize bakım yapabilir, hem de kimyasal içeriklere maruz kalmamış olursunuz. Sizlere tavsiye edeceğimiz patatesle cildinizde harikalar yaratabilirsiniz. Patates sağlık açısından çok yararlı bir sebzedir. Patatesin yararlı etkilerine göz atarsak;

  • Vücuttaki halsizliği ve yorgunluğu giderir.
  • Vücuda enerji verici özelliktedir.
  • Kandaki şeker oranını düşürdüğü için, özellikle şeker hastaları için oldukça faydalıdır.
  • Damar sertliğini giderici etki yapar.
  • Sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığı önlemede etkilidir.
  • Bağırsak şişkinliğini giderir, basur ağrılarını azaltır.
  • Kanı temizleyici etkisi vardır.
  • El ve ayak çatlaklarına iyi gelmektedir.
  • Bağırsak kurtlarının tedavi edilmesine destek olur.

Patates maskesinin cilt için faydaları nelerdir?

Patates içeriğinde bol miktarda nişasta, B ve C vitaminleri içerir.

İçeriğinde olan magnezyum sayesinde cilt sağlığına olumlu katkıda yapar ve cildi gençleştirir.

Aynı zamanda bol miktarda C vitamini içerdiği için cildin kolajen yapısının destekleyici etki yapar.

İçeriği yüzünden anti-aging etkisi vardır, yani kırışık karşıtıdır.

Patates suyunu cilde düzenli olarak uyguladığınızda, cilt görünümünün daha sağlıklı bir hale gelmesine ve cildin ışıltı kazanmasına destek olur.

Yorgunluk, stres ve üzüntüyle meydana gelen göz altı morluklarının tedavi edilmesine destek olur. Dilimlenmiş olan patates halkalarını göz altlarınıza yerleştirip, ardından bunların üzerini nemli bir bezle örterek yarım saat kadar bekletirseniz morluklarda azalma olduğunu fark edebilirsiniz.

Cilt üstünde toz ve kirden dolayı oluşan siyah noktaların temizlenmesinde etkili olur. Bunun için patatesi blenderden geçirerek püre haline getirdikten sonra, cildinize dairesel hareketlerle bu püre ile ovarak sıcak suyla duruladığınız zaman, cildinizde hem yeni siyah nokta oluşumunu önlemiş olursunuz, hem de var olan siyah noktaların temizlenmesini sağlamış olursunuz.

Yorgun bir gece geçiren ve sabahleyin şiş gözlerle uyananlarda patates bu şişliklerin inmesine yardımcı olur. Bir küçük patates ve bir küçük salatalığı blenderden geçirdikten sonra malzemenin süzüp suyunu saklayın. Bunu sabahları şişliklerin üzerine uygulayabilirsiniz.

Yağlı bir cilt yapısına sahipseniz patates cildinizdeki yağ oranının azalmasına ve daha parlak, sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Bir yemek kaşığı rendelenmiş patates, bir yemek kaşığı rendelenmiş havuç ve bir yemek kaşığı unu birbiriyle karıştırıp macun kıvamına getirin, bunu temizlenmiş yüzünüze uygulayabilirsiniz. Cildinizde bunu 15 dakika beklettikten sonra soğuk suyla durulayabilirsiniz.

Kuru bir cilt yapısına sahipseniz rendelenmiş patates, süt ve balı birlikte karıştırdıktan sonra cildinize uygulayın ve cildinizin nemlenmesini sağlayın. Bu karışımı bir parça pamuk yardımıyla göz altlarına sürün. Islattığınız pamukları 15-20 dakika kadar göz altlarında beklettikten sonra soğuk suyla yüzünüzü durulayın.

Cildinizin daha düzgün ve eşit tonda olmasını istiyorsanız, patates bu konuda size yardımcı olabilir ve cilt tonunuzu birkaç tona kadar açabilir. Bunun için patates suyunu bir miktar limon suyu ile karıştırarak cildinizdeki koyu renkli bölgelere düzenli şekilde uygularsanız bu koyu bölgelerin açıldığını görebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın