Rialto Köprüsü nerededir?

rialto koprusuRialto Köprüsü (Ponte di Rialto), İtalya’nın güzel şehri Venedik’te Büyük Kanal (Grand Kanal) üzerinde bulunan en eski köprüdür. Büyük Kanal üzerinde dört adet köprü bulunmaktadır. Rialto Köprüsü bu köprülerin en eski tarihli olanı olup, en ünlüsüdür demek de mümkündür.

Rialto Köprüsünün iki fonksiyonu bulunmaktadır. Herhangi bir köprü gibi iki yakayı birbirine bağlama görevini icra eden bu köprü, aynı zamanda oldukça hareketli bir alışveriş mekanı durumundadır. Bölgeye gelen turistlerin uğramadan, alışveriş yapmadan geçemediği bu ünlü köprü, aynı zamanda, genel olarak Büyük Kanal’ı içeren muhteşem manzaralar için ideal bir seyir ortamı teşkil etmektedir. Büyük Kanal üzerinde seyir halinde olan gondollar köprünün altından geçerler. Bu gondollardan yükselen arya sesleri ise ortamın atmosferini eşsiz kılan bir başka detay haline gelmiştir.

Antonio da Ponte tarafından dizayn edilen, yapımı 1591 yılında tamamlanan Rialto Köprüsü, tek kemerli taş köprü olma hüviyetine sahip tek köprüdür. Bu köprünün daha önceki versiyonları tahta köprülerdi. İlk olarak 1440 yılında ahşap köprü olarak yapılan Rialto Köprüsü, 16. yüzyılda ortadan açılıp, geçişlere izin verebilecek yapıya kavuşturulmuştur. Zamanla yıkılan tahta köprülerden sonra yeni köprünün taş köprü olması fikri 1503’te gündeme getirildi. Birçok ünlü mimardan bu yönde teklifler de alınmıştır. Sonuç olarak köprü Antonio da Ponte’ye yaptırılmıştır. Bugün üzerindeki 24 dükkan ile hareketli bir alışveriş merkezi olarak da hizmet vermekte olan bir cazibe merkezidir.

Bir Cevap Yazın