Petronas İkiz Kuleleri nerededir?

petronas kuleleriMalezya’da faaliyet gösteren, holding hüviyetinde bir petrol şirketi olan Petronas’a ait iki gökdelenden oluşan binalar “Petronas İkiz Kuleleri” olarak ünlenmiştir. Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da bulunan kulelerin uzunluğu 452 metredir. Toplam 88 kat mevcuttur. Yapımına 1992 yılında başlanmış olup, 1996 yılında tamamlanmıştır. 1996 yılı ile 2003 yılı arasında dünyanın en yüksek ikiz binası kabul edilmekte olan bu binalar, 2003’te Taipei 101 adlı binanın inşası ile bu özelliklerini yitirmiştir. Ancak, “en yüksek bina” konusunda tartışmalı haller sürekli mevcut olmaktadır, zira gökdelenlerin yüksekliği belirlenirken kıstas alınan detaylar farklılaşabilmektedir. En yüksek katının mı dikkate alınması gerektiği, yoksa çatı dahil ya da çatıdaki anten dahil yükseklik mi baz alınmalı gibi farklı kriterler ile bu binanın da Sears Kulesi tarafından geçildiği, zira Sears Kulesinin en yüksek katının daha üst bir noktada olduğu, baz alınması gerekenin de bu kıstas olması gerektiği gibi tartışmalar da zaman zaman yaşanmıştır, farklı binalar söz konusu olsa bile aynı tartışmalar yaşanmaya da devam etmektedir.

Her iki kule, 170 metre yükseklikte bulunan 41. ve 42. katlar arasında yer alan çelik köprü ile birbirlerine bağlanmışlardır. 58 metre uzunluğunda ve 750 ton ağırlığındaki bu köprünün kullanıma açıldığı yıl 2000 yılıdır.

Kulelerin ziyaret edilebilmesi için her gün sabah saatinde 1700 ücretsiz bilet dağıtılır. Kısa zamanda tükenen bu biletlerden edinememiş iseniz şansınızı bir başka gün denemeniz gerekmektedir, zira daha fazla ziyaretçiye izin verilmemektedir. Kulelerin en yüksek kısmı olan çatı kısımları ziyarete açık değildir. Petronas İkiz Kuleleri’nde birçok alışveriş merkezi, bir adet doğal bilimler müzesi, bir senfoni orkestrası, bir sanat galerisi bulunmaktadır. Diğer kısımlar ofis olarak kullanılan şahsa ve firmalara ait alanlardır.

Petronas İkiz Kuleleri içeriden daha ziyade aslında dışarıdan seyirlik bir mimariye sahip; zira özellikle gece ışıklandırması ile birlikte devasa mücevherler görüntüsü ile ziyaretçilerini adeta büyülemektedir. Binaların mimarı tasarımı “C’esar Pelli&Associates Architects” adlı bir firma tarafından gerçekleştirilmiştir. Şirketin ana mimarı C’esar Antonio Pelli’dir. Binalarda çelik, beton ve camın birlikte kullanıldığı bir mimarı yapı uygulanmıştır.

Bir Cevap Yazın