Rahimde polip oluşması nedir?

Rahim içerisinde polip oluşumları her kadının yaşayabileceği bir sorun olabilir. Rahim içinin kalınlaşması sebebiyle, rahimde oluşan et parçalarına polip adı verilmektedir. Kadınlarda menopoz öncesi sıkça görülen bir durumdur. Büyüyen bu oluşumlar rahim

polipler

dışına itilerek büyürler. Kanser olma riski az da olsa, kesinlikle kontrol edilmeleri gerekir. Rahim ağzı kanseri bakımından risk oluşturabileceğini unutmamak gerekir.

Rahim içerisinde görülen poliplerin sebepleri nelerdir?

  • Rahim içinde oluşacak polipler, kanamaların artmasına, düzensizleşmesine sebep olmaktadır.
  • Cinsel ilişki anında yaşanan ağrılar ve kanamalar poliplerin oluştuğunu düşündürmelidir.
  • Kadınların sebepsiz yere hamile kalamamaları, hamile kalarak düşük yapmaları durumunda poliplerin varlığını incelemek gerekir.

Rahim içerisinde bulunan poliplerin teşhis edilmesi nasıl yapılır?

Kadınlarda polipleri düşündüren olgular bulunuyorsa, kürtaj yoluyla parça alınıp, patolojik inceleme yapılması gerekir. Jinekolojik muayene ve histeroskopi yapılarak, rahim ağzının optik cihazla incelemesi yapılmalıdır. Rahim içine steril su doldurulup, ultrasonografi ile incelenmelidir. Rahim içerisinde yapışıklıklar olması durumunda, ultrasonografi yöntemi yetersiz kalabilir. Böyle durumlarda başka yöntemlerin uygulanması gerekecektir.

Rahimde bulunan polip türleri nelerdir?

Hiperplastik polipler: Östrojene bağımlı olan polipler, endometrial hiperplaziye benzer özellikler taşır.

Fonksiyonel polipler: Endometriuma benzer salgı hücreleri içeren oluşumlardır.

Adenomimatöz polipler: Kas dokusu içeren oluşumlardır.

Atrofik polipler: Hiperplastik ile fonksiyonel poliplerin özelliğini kaybederek büzülmesi ile oluşan oluşumlardır.

Pseudo poliplar: Yalancı polip olarak bilinen oluşumlar, adet kanamasının bitmesiyle kaybolurlar.

Rahimdeki poliplerin tedavi şekilleri nasıldır?

Poliplerin düzenli olarak takip edilmesi gerekir. Alınacak parçaların patolojik incelemelerinin yapılması gerekir. Tedavi de geç kalınmamalıdır. Rahimdeki kanamaların düzenli olmasına çalışılmalıdır. Tekrarlayan oluşumlar kürtaj yapılarak temizlenmelidir. Polipler sebebiyle kadınların hamile kalması engelleniyorsa, tüp bebek yöntemi kullanılarak çocuk sahibi olunabilir. Kanamalardaki düzensizlik olması durumunda, doktora başvurarak tedavi olmakta gecikmemek gerekir.

Bir Cevap Yazın