Burun estetiği nedir?

burun-estetigi-nedirBurun estetiği ülkemizde en çok yapılan plastik cerrahi ameliyatlarının başında gelmektedir. Bu kadar çok yapılmasının en büyük nedeni ise çok güvenilir bir ameliyat olmasıdır. Ülkemizdeki plastik cerrahi doktorları burun estetiği ameliyatını başarılı olarak sonuçlandırmaktadır.

Burun estetiği birçok nedenden dolayı gerekli görülebilmektedir. Bu nedenleri ikiye ayırmak mümkündür. Birinci neden olarak, insanların burunlarının güzel görünmesi için bu ameliyata başvurmalarını gösterebiliriz. Bazı insanların burunlarının sırt kemiği büyük olabilmektedir. Genel inanışa göre bu tür burun yapıları güzel görünmemektedir. Bu yüzden de kemikli buruna sahip insanlar burun estetiği ameliyatlarına ilgi göstermektedir. Rahatsız olunan kemik, özel yöntemlerle törpülenerek istenilen ölçülere getirilebilir. Bunların yanında burun ucunun yere bakması da insanlar tarafından pek istenilen bir durum değildir. Bu durumlarda da estetik ameliyatı ile burun ucu yukarı kaldırılabilmektedir. Burunun şişkin ve ya ince bir yapıya sahip olması da insanları rahatsız edebilmektedir. Plastik cerrahi müdahaleleri ile buradaki her bir durum giderilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken tek yer, eğer görünümden dolayı burnunuzda bir estetik ameliyatı yaptırmak istiyorsanız buna çok iyi karar vermeniz gerekmektedir. Başkalarında gördüğünüz burun yapısı sizin gözünüze çok güzel gelebilir ve bu burun yapısına sahip olmak isteyebilirsiniz. Ancak her burun her yüz yapısına uymayabilir. Bu yüzden istemiş olduğunuz burun yapısının, yüz hatlarınıza uyum sağlayıp sağlamayacağını görmeniz gerekmektedir. Bilgisayar ortamında burun ameliyatı sonrasında yüzünüzün nasıl görüneceğinin çizimini çıkarabilirsiniz. Bu işlemi estetik ameliyatı olmadan önce doktorunuzdan istemelisiniz.

İkinci neden olarak da sağlık için yapılan ameliyatları göstermek mümkün. Kaza sonucu burunda oluşan herhangi bir yara ve ya ezilme burun estetiği ameliyatı ile güvenilir bir şekilde düzeltilebilir. Ayrıca burun kemiğinin sağlığımızı etkilediği anlarda da tercih edilebilir. Burun kemiği eğer nefes alma kalitemizi etkiliyorsa ameliyat yapılması kesinlikle tavsiye edilmektedir. Sağlıklı bir yaşam sürebilmemiz için aldığımız nefesin kalitesi çok önemlidir. Havayı burun ile solumalıyız. Bunun nedeni kuru olan havayı nemlendirerek burunun işidir ve sağlıklı yaşam için kuru hava çok tehlikelidir. Eğer burun kemiği nefes almamızı engelliyor ve ağız yolu ile nefes alma işlemini gerçekleştiriyorsak bu bizim sağlığımızı etkileyebilir. Bu gibi durumlarda plastik cerrahi uzmanları ile görüşerek burun estetiği olmalısınız. Yaşamımızı kötü yönde etkileyen ve burun içerisinde bulunan etler de estetik ameliyatı ile alınabilmektedir. Aynı kemikte olduğu gibi burun içerisinde bulunan et parçası kaliteli nefes almamızı etkilemektedir.

Burun estetiği ameliyatı olmak istediğinizde zor karar verilen bir durum vardır. O da doktor seçimidir. Çoğu insan doktor seçiminde çok kararsız kalır. Doktor seçme evresini en iyi şekilde tamamlamak için bazı çalışmalar yapabilirsiniz. İlk önce çevrenizde ulaşabileceğiniz bütün doktorlar hakkında bilgi toplayabilirsiniz. Bu sizlere bütün doktorlar hakkında genel bir kanı oluşturmanızı sağlayacaktır. Bunun yanında en büyük karar verme notu olarak daha önce ameliyat olmuş kişilerin görüşlerini alabilirsiniz. Bu yöntem aslında en doğru yöntemdir. Hatta yakınlarınızda burun estetiği olmuş bir tanıdığınız varsa, ondan ameliyatı yaptırdığı doktor hakkındaki düşüncelerini alabilirsiniz. Bu avantaja sahipseniz doktor seçimi yapma evrenizi daha sağlıklı geçirebilirsiniz. Tabi ki bütçe de doktor seçiminde önemli bir rol oynamaktadır. Bütçeniz için uygun en iyi doktoru seçmekte özen göstermelisiniz. Bu ameliyatı çok düşük fiyatlara yapanlarda karşınıza çıkabilir. Ancak söz konusu sağlığınız olduğu için doktorun bilgisi ve tecrübesi bütçenizden bir adım önde olmalıdır.

Burun ameliyatı sonrasında dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Burun ameliyatı çok rahat geçen bir ameliyattır. Ameliyat sırasında sizlere anestezi uygulanır. Eğer bünyeniz genel anesteziye uygunsa ve yapılırsa, ameliyat esnasında olan biteni hiç hatırlamazsınız. Ameliyat bittikten sonra bir süre evde dinlenmelisiniz. Eğer bir spor hayatınız varsa buna da bir süreliğine ara vermeniz gerekmektedir. Özellikle vücut geliştirme gibi sporlar yapanlar en az 1 ay spordan uzak durmalılar. Ameliyattan 2 hafta sonra yürüyüşlere çıkabilir ve çok hafif sporlar yapabilirsiniz.

Burun estetiği ameliyatı ve sonrasını atlattıktan sonra burnunuz tamamen pürüzsüz bir hal alacaktır ve hiçbir ameliyat izi olmayacaktır. Bu ameliyat çok güvenilir olduğu için gönül rahatlığı ile yaptırabilirsiniz. Tabi ki ne kadar güvenilir bir ameliyat olsa da doktorunuzun tecrübesi çok önemlidir. Bu ameliyatı sık aralıklarla tekrarlamanız hiç tavsiye edilmez. Bu yüzden estetik ameliyatı olmadan önce kesinlikle çok iyi düşünmeli ve sonra karar vermelisiniz.

Bir Cevap Yazın