Beyaz çay nerede satılır?

beyaz-çay-nerede-satılırSabah kahvaltıda, öğlen yemekten sonra, ikindi vakti beş çayında, akşam yemekten sonra, ders arasında, iftardan sonra ne içilir? Hepimizin aklına ilk gelen şeyi tahmin edebiliyorum, evet doğru cevap çay! Pastayla, börekle, simitle, yemekle… Neyle içilmez ki? Bizim gibi sudan bile daha fazla çay tüketen bir toplumdan bahsediyorsak eğer her şeye katık edilebilir çay.

Neredeyse çaysız bir günümüz dahi geçmiyor. Hiç içmeyenimiz günde en az bir kere kahvaltıda içiyor. Çay bu kadar çok kullanılıyor ancak çay sadece yeşil çaydan ibaret değildir. Bilindiği üzere çayın birçok alternatifi de mevcut. Kış aylarında içimizi ısıtmasından ziyade, bize şifa da veren bitki türlerini rahatlıkla bulabiliriz. Hatta bazı hastalıkların çözümünü sadece bitki çaylarında arayanlarda azımsanmayacak derecede çoktur. Zayıflamaya ve metabolizmayı hızlandırmaya yarayan yeşil çaylar da oldukça çok tüketilmektedir. Hepimizin evlerinde günde birçok defa demlemek için ocağa koyduğumuz siyah çay ise diğer çaylardan en çok rağbet görenidir. Evet, bunların hepsi çay ve türevleri. Peki ya beyaz çayı hiç duydunuz mu?

Çoğunuzun ilk kez duyduğunu biliyorum. Nedir beyaz çay, biraz daha yakın markaja alıp inceleyelim o halde. Pamuk çay olarak da bilinen beyaz çayın eğer menşeine kadar inelim derseniz, orijinal beyaz çay, Çin’in Fujian eyaletinde yetişir. Bu sebepten tüm dünya tüketiminin önemli payını burası karşılamaktadır. Ülkemizde üretiminin oldukça az olması sebebiyle gram ve kilogram fiyatları da zirvelere tırmanmış bulunmaktadır.

Beyaz çay hepimizin bilgisi dahilinde olan siyah çayın, tarladan henüz tomurcuk halindeyken toplanması ile elde edilir. Üzerindeki tomurcuklar tüylüdür, beyazdır ve beyaz saçı andırır. Bu görünümünden dolayı beyaz çay olarak anılır. Bu beyaz tomurcuklar toplanır, hiçbir kimyasal işlemden geçmeden kurutulur ve bizim gördüğümüz hale bürünür. Siyah çay ile kıyaslandığı zaman hiçbir kimyasal işlemden geçmemesi sebebiyle son derece sağlıklıdır. Bunun yanında içerdiği kafein oranı çok düşük çizgilerle dolu bir grafik oluşturmaktadır. Gribal enfeksiyonlara karşı kullanılabilecek en iyi silahtır. Antioksidan içerir ve bu antioksidanlar sayesinde kanser hastalığını önlemede ne kadar önemli bir rol üstlendiği araştırmalar ile sabitlenmiştir. İçeriğinin bu kadar iyi ve saf olması sonucu düzenli tüketildiğinde bağışıklık sisteminin güçlenmesinde çok önemli bir rol oynar.

Beyaz çayı aynı yeşil çay gibi demleyerek tüketebilirsiniz. Tat olarak da, kullananlara saflığını hissettirmektedir. Genelde şekersiz içilmesi tavsiye edilir ama insanların zevkine göre şekerli içenler de olmaktadır.

Vücudumuzun yakın dostu olmaya aday olan beyaz çayı peki biz nerelerden satın alabiliriz? Lokman Hekim olarak adlandırdığımız bitkisel ürün satan dükkânlarda, aktarlarda, marketlerde bitkisel ürün çayları satan reyonlarda, internet üzerinden satış yapan kişilere ve firmalara ulaşarak beyaz çayı temin edebilirsiniz. Daha sağlıklı bir çay ve daha sağlıklı bir ömür için pamuk eller cebe, pamuk çaya!

Bir Cevap Yazın