Rafting nedir?

rafting

Raft adı verilen botlarla akarsu üzerinde, altı veya sekiz kişilik takımlar halinde yapılan ekstrem sporlardan biridir rafting. Sporun amacı, içinde durulan botu kürekler yardımıyla kontrol ederek kayalar ve engeller arasından devirmeden ilerletmektir. Bunu başarabilmek için gerçekten iyi bir takım olmak ve kürekleri çekerken amaca uygun bir şekilde ahenkle hareket etmek gerekmektedir. Kürek hareketlerindeki uyumsuzluk botun hemen devrilmesine yol açabilir.

Nehrin akış hızı, üzerindeki ağaç kütüğü, kayalar, kısa veya uzun çağlayan gibi doğal engellerin sayısı, yapısına göre raftingin zorluk derecesi değişir. Tüm bu engellere bağlı olarak suda türbülanslar, dalgalar oluşabilir ve ani hızlanmalar yaşanabilir. Nehrin içindeki bu zorlayıcı oluşumlara rapid denmektedir.

Nehrin akış hızına göre değişen zorluk derecesi raftingde 1’den 6’ya kadardır. 1. derecede nehirde çok basit bir akış varken ve pek engel bulunmazken, 6. derecede nehirde çok yükseklerden dökülen birçok engel yer alır. Bu zorluk derecesinde rafting sporunda uzmanlaşmış kişiler bile zorlandığından pek çokları için nehirden devrilmeden geçmenin imkansız olduğunu söyleyebiliriz.

Dileyen herkesin yapabileceği bir spor olan rafting’e başlamadan önce 45 dakikalık bir eğitimle takıma güvenlik önlemleri anlatılır ve herkese ilgili malzemeler teslim edilir. Yani bu sporu yapmak için herhangi bir kursa gitmek gerekmez, herhangi bir beceriye sahip olmak şartı aranmaz. Sadece, 3. derece ve sonrası için takımdakilerin yüzme bilmesi şartı aranabilir.

Rafting için gerekli malzemeler: Can yeleği, kask, ayakkabı, rescue rop (kurtarma ipi) ve flip rop (devrilen botu çevirmek için kullanılan ip) şeklinde sıralanmaktadır.

Rafting sırasında her botta bir rehberle, rehber yardımcısı yer alır. Onların telkinleri sayesinde takımların zorlukları aşma başarısı artar.

Gerekli güvenlik önlemleri alındığı ve malzemeler eksiksiz kullanıldığı zaman rafting tehlikeli görünmesine rağmen güvenli bir spordur.

Doğayı seven, takım ruhundan hoşlanan ve heyecanlı dakikalar yaşamak isteyenler mutlaka bu sporu denemeli.

Bir Cevap Yazın