Ev tadilatı nasıl planlanmalıdır?

imagesCALJ2695Evlerimiz, kendimize ait en özel yerlerdir. Sığınaklarımız, huzur ortamlarımız, kendimiz olabildiğimiz yegane yaşam alanlarımızdır. Yuvadır, sıcaktır, bize hastır. Bu sebeple, Türk toplumunda ev almak önemlidir. Ev sahibi olmak için türlü fedakarlıklar hiç düşünülmeden yapılır.

Ev aldıktan sonraki aşama ise o evi kendimize özel, kendi zevkimize uygun hale getirmektir. Zira, bütçe sıkıntısı sebebi ile genelde en beğendiğimiz evi değil, paramızın yettiği, yani alabildiğimiz evi alırız. İçini ise sonraki aşamaya bırakırız. Peki bu sonraki aşamanın başarılı sonuçlanabilmesi için ne şekilde plan yapmalı ve gerçekleştirilmelidir? İyi ve başarılı bir tadilat projesi nasıl hazırlanır ve uygulanır?

  • Öncelikle ihtiyaç analizi yapılmalıdır.

Tadilat istiyoruz ancak neyi ne kadar istediğimizin planını iyi yapmalıyız. “Daha geniş bir salonum olsun” değil; “salonumun yan duvarı yıkılsın, oda ile birleşsin” gibi net bir niyet beyanı olmalıdır. Arzu ettiğimiz her değişikliği iş planı olarak ortaya çıkarıyor olmalıyız.

  • İhtiyaç analizi sonucunda oluşan iş planının tahmini maliyetini belirlemeliyiz.

Planladığımız değişikliklerin ne kadarlık bir masrafa sebebiyet vereceğini tahmini olarak belirlemeliyiz. Bunu gerçekleştirmek için yılmadan usanmadan birçok tedarikçi ile görüşmeli, fiyat almalı, pazarlık yapmalı nihai maliyeti ortaya çıkarmalıyız.  Fiyatların değişkenliği bazen öyle inanılmaz boyutlarda olabilmektedir ki, bu çalışmayı o nedenle titiz bir şekilde muhakkak yapmalıyız.

  • Belirlenen maliyet rakamı ile bütçemizi kıyaslamalıyız.

Bütçe her hane için farklıdır, sınırlıdır. Maliyet rakamı bütçemizi aşacak gibi görünüyorsa, iş planımızdan fedakarlık edebileceklerimizi belirleyip bir şekilde maliyet-bütçe dengesini muhakkak kurmalıyız.

  • İş planının uygulamaya alacak tedarikçi ve ustaları belirlemeliyiz.

Burada her iş çin tek tek ve ayrı ayrı bir yer belirlemektense, toplu bir şekilde anahtar teslim iş yapanları tercih etmeliyiz. Firma ile sözleşme yapmalı, süreci takip etmeliyiz. Tek tek ustalar ile kendiniz bir iş takibi yapmayı planlıyorsanız bunun ciddi bir zaman ve sabır işi olduğunu asla unutmamalısınız. Yolun yarısında araç değiştirmek ne kadar zor ise, tadilat projesinin ortasında yol yordam değiştirmek de o kadar zordur.

Bir Cevap Yazın