Pug köpeklerin özellikleri nelerdir?

pugPug köpekler Çin kökenli olan bir süs köpeğidir. Bu köpeklerin karakteristik kırışık bir yüz yapısı, basık bir burnu ile sarmal bir kuyruğu vardır. Kısa tüylü ve parlak kürkü, oldukça gelişmiş olan kaslı ve köşeli bir vücut yapısı bulunan köpeklerin farklı renkleri olabilir. Fakat pug köpeklerin en sık rastlanan rengi açık kahverengi olanıdır. Küçük boyunları ve karakteristik özellikleri olmasına rağmen, köpekler için boyundan büyük tanımlaması yapılmış olan bir ırktır. Pug köpeklerin günümüzde Pekinez ve King Charles köpeklerinin atası olduğu düşünülmektedir. Çin bölgesi dışında, Hollanda bölgesinde Orange hanedanı ve Birleşik Krallık ‘ta Stuart hanedanında da çok fazla yetiştirilir. Vücudunda kulaklarda ve yüzünde bulunan kırışıklıkların itinayla ve sıkça temizlenme ihtiyacı vardır. Bu köpeklerin aşırı kilo obezite, hararet, farenks refleksi ve beyin zarı hasarı gibi hastalıklara yakalanma riski fazladır.

Pug köpeklerinin karakteristik özellikleri

Pug köpeklerin 18 yüzyılda olan uzun ve ince görünümüne rağmen, bugün derin bir göğüs yapısı, köşeli ve tıknaz yapılı gövde ile gelişmiş kasları vardır. Kulak yapıları düğme ve gül şeklinde iki farklı biçimde olur. Gül biçimindeki kulaklar standart, düğme şeklindeki kulaklar ise biraz daha küçük olur. Böyle şekilde kulağın ön kısmı başın yan tarafına doğru düşer. İnsanlar bakmak için genellikle düğme şeklinde olan pug köpekleri tercih eder. Bacak yapıları oldukça güçlü, düz ve orta boyda olur. Omuzları ise biraz düşük yapıdadır. Ayaklarının büyüklüğü orta uzunlukta, topuk kemikleri orta yükseklikte ve güçlü bir yapıdadır. Ayak parmakları oldukça belirgin ve tırnakları siyah olur. Alt dişleri genellikle üstte olan dişlere göre daha uzun olur.

Kürklerinin rengi açık kahverengi, siyah, gümüş ya da kayısı renkli yumuşak ve parlak olur. Bundan başka tamamen beyaz renkli olan pug köpeklerde bulunur. Bu renkte olan köpekler albinizm ya da özel üretim olarak üretilir. Gümüş olan renkler açık renk kürkte yer alan siyah kıllarla oluşur. Bu renkte olan köpeklerin başı siyah renkte, yüzleri esmer ve ön ayakları kara olur. Başının arkasından itibaren kuyruğuna kadar siyah bir çizgi bulunur. Kuyruğu ise genellikle kalçasının üstüne doğru kıvrılmaktadır.

Pug köpeklerin davranış özellikleri

Bu köpek ırkı sürekli olarak ilgi görmek isteyen ve agresif bir yapısı bulunmayan bir yapıya sahiptir. Bu nedenle çocuklu olan ailelere uygun olur. Köpekler çocuklarla oynamayı sever. Sessiz ve uysal yapıları olmasına rağmen, sahiplerinin ruh haline göre oldukça canlı ve muzip yapıda olabilirler. Sürekli olarak tetikte olan yapısı ile iyi bir bekçi köpeği olabilir. Ancak bazen çok fazla havlayabilirler.

Pug köpeklerin kökeni

Bu köpekler dünyadaki en eski ırklardan biri olarak kabul edilmektedir. Asya bölgesinde MÖ 400 yılında ortaya çıktığı düşünülmektedir. Buna rağmen gerçek orijini hakkında halen daha belirsizlik devam eder. Pug köpek ırkı AKC tarafından 1885 yılında kabul edilmiştir. Özellikle bekçi köpeği olarak ve küçük numaraları öğrenme yeteneğiyle yapısını kanıtlamış olan bir köpek ırkıdır.

Bir Cevap Yazın